תשע דרכים בהן הגוף אוהב

60 עד 90 אחוז מהתקשורת שלנו מועברת ללא מילים – ובסיטואציות רומנטיות האחוזים גבוהים אף יותר ומגיעים ל-99. כך לדברי האנתרופולוג דייויד גיבנס, מנהל המרכז ללימודים לא מילוליים בספוקיין שבוושינגטון ומחבר הספר "אותות אהבה". "כשזה מגיע לרגשות, הגוף שלנו מדבר יותר ממילים" אומר גיבנס.  

 

תשע דרכים של הגוף להרעיף אהבה בכל השפות וללא מילים:

 

כתפיים

הכתפיים הן בין האברים האקספרסיביים ביותר בגוף. את התואר הנכסף הן קיבלו בזכות הצורה המעוגלת, העור החלק, ויכולת התנועה. במשיכה, הרמה או גלגול הכתף מועברים ניואנסים רגשיים. גלגול הכתף בפרט, מציין גיבנס, מתפרש כמחווה של חיבה או פלרטוט.

לכתפיים רגישות מיוחדת לרגשות. כשאנחנו עצובים הן שוקעות, בבכי הן מטולטלות. "שרירי הזרוע הם דוגמה הפוכה", מציין גיבנס, "הם מסייעים לבצע משימות מכוונות, כמו למשל הרמת משקולות. לשריר הזרוע אין ביטוי רגשי חזק".

התנועות הקטנות

שתי הידיים לופתות את כוס הקפה בתזמון והזוג לוגם ביחד מהכוסות. אנתרופולוגים מכנים זאת סינכרון הפעולות. זוגות נוטים לחקות אחד את השני באופן לא מודע כאשר הם מתאהבים. גיבנס מסביר שחיקוי התנהגות הוא אלמנט משמעותי בטקסי החיזור של בעלי החיים.
נקבת ברווז המולארד למשל שוחה קרוב לזכר, הוא מספר, וטובלת את הראש במים עד שהזכר מחקה את ההתנהגות שלה. בדרך זו הם מאותתים אחד לשני שהם לא מאוימים ואפשר להתקרב. גיבנס מוסיף ש"ככל שאתם דומים זה לזה, ככה אתם רוצים זה את זה".

מבט

אם מושא המשיכה מביט בך עמוק עמוק בעיניים, הלב יחסיר פעימה. קשר עין הוא ביטוי רגשי חזק. בנסיבות רגילות שני הצדדים מרגישים צורך עז לשבור את המבט לאחר שלוש שניות. אנשים שאינם מסכימים אחד עם השני ימנעו מקשר עין, כמו גם אנשים שלא אוהבים אחד את השני, או מרגישים מאוימים. אך כאשר באמת אוהבים מישהו, נוטים להחזיק את המבט למספר פעימות נוספות, בלי להיות מודעים לכך. משמעות הדברים היא "אני באמת מעוניין בך".

הנטייה למבט ממושך מושרשת בקשר עם ההורים. אמהות נוטות להסתכל זמן ממושך על התינוק שלהן מאשר על שאר המבוגרים בסביבה. בדרך זו הן קשובות להם, ומנסות לענות על הצרכים שלהם. המבט האוהב של אמא איתו אנחנו גדלים, הוא הבסיס למבטים הבאים שילוו את חיינו.

מגע

אהוב לבכם התיישב בסמוך אליכם, ירך נגעה בירך. אולי הברכיים נגעו אחת בשנייה עת התיישבתם ממול. "צמצום המרחק בינך ובין אדם אחר היא דרך חזקה בה מעביר גופנו מסר של אהבה" אומר פרופסור ג'יימי קומסטוק, מרצה לתקשורת באוניברסיטת באטלר באינדיאנפוליס.
"כאשר מישהו מאוהב, קשה לעמוד בדחף להיות קרוב למושא ההתאהבות. המשיכה היא כמעט במובן המילולי – לעיתים הגוף יודע על קיומה לפני מילות האהבה", אומר קומסטוק.

הטיית הראש

האם בן השיחה שלך מניד ראשו ימינה ושמאלה בזמן שאתה מדבר? בין ידידים, הטיית ראש היא סימן ליחסי קירבה. בחיזור בין שניים, זה מתפרש כסימן פלרטוט.

במערכת יחסים קירוב הראש לעבר הכתף מרמז על כניעה. לדברי גיבנס מחווה זו מרככת את מערכת היחסים. הטיית ראש היא מחווה שמוסיפה חום לדיאלוג. אומנם זו מחווה קטנה ועדינה, אך כמו בהיבטים רבים של שפת הגוף, אותות כאלו מגבירים את הקול של מערכת היחסים ומדברים בשמה.

מגע מרפרף

מגע קליל ומרפרף בכתף, בזרוע, או חיבוק צידי, מפורש על ידי המח כמגע חם ומרגיע.

לדברי גיבנס המרכז הרגשי של המח קולט מגע מהר יותר מאשר מידע המגיע דרך מרכז השפה. לדבריו המגע אינו חייב להיות ארוך על מנת להעביר את המסר (חשוב להבדיל בין מגע מסוג זה, לבין נגיעה בשדיים או באברי מין בסיטואציה שאינה מינית, שמעביר מסר מביך ושונה לחלוטין).

"נוכחות המגע היא סימן של חיבה" מוסיף באטלר" היא שולחת מסר כולל: אני רוצה להיות קרוב אליך. אתה יכול לומר אני אוהב אותך 30 פעמים ביום. בסופו של דבר זה עלול להישמע חלול. ואילו מגע מינימאלי מפגין לעיתים חיבה גדולה יותר מכל הפעמים בהן זה נאמר".
המגע הוא מסר דו-כיווני: "קצות האצבעות רגישים במיוחד למגע, כך שאתה מקבל פידבק מיידי בחזרה", אומר גיבנס.

מצמוץ עיניים מהיר

האם היא מעפעפת בריסיה כלפיך? האם הוא נראה פגיע במיוחד וחמוד כי הוא ממצמץ? בממוצע אדם ממצמץ 20 פעמים בדקה. מצמוץ מהיר יותר עשוי להצביע על עומס רגשי, למשל כאשר אדם מרגיש משיכה. "אנחנו ממצמצים מהר יותר כשאנחנו מתרגשים" אומר גיבנס. לדבריו תנועות העפעף משקפות רמות עוררות גופנית שנקבעו על ידי מערכות הפעלה בגזע המוח, הגורמות לשחרור דוֹפָּמין. עם זאת", הוא מסייג, "אין להיות בטוח בפרשנות מאחר ואדם נוטה למצמוץ יתר גם כאשר הוא משקר".

חיוך חם

חיוכים מחממים את ליבנו – אך לא כל חיוך הוא סימן לחיבה. החיוך האמיתי אינו מוזמן לפי דרישה, אלא הוא מוּנע מרגש טהור.

בחיוכים מעומק הלב השרירים מכווצים חזק, כך שהפינות של עקומת הפה עולות כלפי מעלה. שימו לב לעיניים: בחיוך אמיתי הן נוטות להיות מקומטות בחוזקה רבה יותר.

הפנים הם כלי הבעה חזק יותר מכל חלק אחר בגוף, כי שרירי הפנים נשלטים על ידי עצבים אינטואיטיביים, המחוברים לרגשות. לכלב ולחתול גמישות מועטה של הפנים ועל כן קשה להבחין כאשר הם מחייכים. עם זאת קופי האדם פיתחו את היכולת הזו על מנת לתקשר ומכאן התפתחה היכולת של האדם.

קול גבוה יותר ורך מהרגיל

כאשר הורה מדבר אל הילד שלו, קולו מקבל טון מעט גבוה יותר, גוון חם, רך ועדין. צלילים אלו יהוו עבור הילד מודל קולי לאהבה –  אלו הצלילים שיזהה כאהבה במערכות היחסים העתידיות. מצד שני אין צורך להיחפז ולומר שאם מושא אהבתך לא מדבר בשפת תינוקות או בקול גבוה, זה סימן להיעדר אהבה. טון דיבור מאוהב בדרך כלל אינו מוגזם והניואנסים יכולים להיות עדינים ובלתי מורגשים כמעט.

טון הדיבור חושף עלינו מידע רב. אנחנו שומעים דרך המילים ודרך העיבוד הקולי שלהן. כך, למשל, דרך הטון ניתן לחוש בשנאה וכעס, בהתנשאות או סרקזם. "למעשה, בני האדם התפתחו בפענוח הקול, עד כי כדאי לפעמים להקשיב לקול יותר מאשר לתוכן", אומר קומסטוק "בעיקר כאשר אין התאמה בין הטון למילה, בין אם המילים מרוחקות, מונוטוניות, או סרקסטיות".

 

מקור: http://health.yahoo.net/articles/relationships/photos/9-wordless-ways-someone-says-i-love-you#9