גמילה מעישון: אחת ולתמיד!

זמן קריאה: 5 דקות
|
19 ביולי 2017

גבר עם חולצה בצבע תכלת שובר סיגריה

להפסיק לעשן זה חשוב אך לא פשוט. אחת הדרכים היעילות להפסיק לעשן ולשמור על התוצאות לאורך זמן היא השתתפות בסדנה לגמילה מעישון. אירית מנטש, מקדמת בריאות באגף הסיעוד ובמוקדים הרפואיים, ומנחת סדנאות לגמילה מעישון במכבי שירותי בריאות, מתארת את הפעילות בסדנאות הגמילה מעישון של מכבי ואת יתרונות ההשתתפות בהן

כולנו שמענו על הנזקים הרבים הנובעים מהעישון. על פי ארגון הבריאות הבינלאומי, עישון טבק הוא גורם המוות הגדול ביותר הניתן למניעה בעולם. העישון גורם לנטל בריאותי עצום, ועלול לגרום למחלות כמו סרטן, מחלות לב ומחלות כלי דם, ויש לו השפעה מזיקה על מערכות הגוף. הדרך הטובה ביותר להימנע מעישון היא כמובן לא להתחיל. אך כשכבר מעשנים, לא פשוט להפסיק, ולשם כך נפתחו סדנאות הגמילה מעישון. מטרת הסדנאות היא לעזור למעשנים להיגמל בדרך היעילה ביותר, תוך ליווי והקלה על התהליך המאתגר, ושמירה על התוצאות לאורך זמן.

למה כדאי להצטרף לסדנה?
נקודת המבט בסדנאות היא תומכת לא שיפוטית. הסדנאות מאפשרות לנגמל תמיכה וליווי בדרך הלא פשוטה של ההפסקה ומסייעות בשמירה עליה לאורך זמן. הסדנאות ממוקדות בהבנת הקושי ובהתאמת הליווי לתהליך האישי של כל משתתף, ופחות מממוקדות בהעברת ידע על נזקי העישון אשר כבר בדרך כלל ידועים ומוכרים.

לסדנאות הגמילה מעישון שיעורי הצלחה גבוהים. מחקרים מראים כי מרבית המעשנים אשר עוברים תהליך גמילה עצמאי, שלא במסגרת סדנה, חוזרים לעשן במהלך השנה הראשונה שלאחר ההפסקה. מבדיקה שנערכה במכבי שירותי בריאות עולה כי כ-80% ממשתתפי הסדנאות אשר התמידו להגיע למפגשים הפסיקו לעשן בתום הסדנה, וכי כ-50% מהנגמלים הצליחו לשמור על התוצאות, ולא חזרו לעשן גם כעבור שנה.

מה כולל תהליך הגמילה?
ההתמכרות לעישון מורכבת מהתמכרות פיזיולוגית ותלות התנהגותית ופסיכולוגית. מחקרים מראים שכדי לערוך תהליך גמילה יעיל אשר ניתן יהיה לשמור עליו לאורך זמן, חשוב להתייחס לשני היבטי ההתמכרות. לכן, במהלך הסדנה ניתן למשתתפים ליווי התנהגותי, לצד אפשרות לשלב טיפול תרופתי מסובסד, אם הם מעוניינים בכך.

תהליך הגמילה בסדנאות מחולק לשלושה שלבים:
שלב 1: היכרות, הכנה לגמילה, הגברת המוטיבציה לגמילה ושינוי הרגלים
שלב 2: הפסקת העישון
שלב 3: שמירה על השינוי לאורך זמן, והתמודדות עם הפיתויים המסוכנים שבחזרה לעישון.

במידה שהמשתתפים מעוניינים בקבלת טיפול תרופתי המיועד לגמילה מעישון, הם פונים במקביל לסדנה לרופא המשפחה להתאמת הטיפול התרופתי ולקבלת מרשם. מטרת הטיפול התרופתי היא בהפחתת הדחף והתלות הפיזיולוגית בעישון. התרופות פוגעות בהנאה מהעישון ומצמצמות את התסמינים הפיזיולוגיים של הגמילה, באופן אשר מקל על המשתתפים ומאפשר להם להיות פנויים יותר לשינוי ההתנהגותי.

בנוסף לכך, כל אדם שעובר גמילה מעישון במסגרת הסדנה, זכאי לקבלת 4 פגישות של יעוץ תזונה ללא תשלום.

מי מנחה את הסדנאות?
את הסדנאות מעבירים מנחים לגמילה מעישון ממגוון תחומים: פסיכולוגיים, עובדים סוציאליים, מקדמי בריאות, רופאים, אחיות ועוד, אשר עברו הכשרה מיוחדת בנושא זה.

מהי מסגרת הסדנאות?
הסדנאות מתקיימות בשעות אחר הצהריים או הערב, ונערכות בקבוצות של כ-15 אנשים במשך 8 מפגשים, אחת לשבוע. כל מפגש נמשך כשעה וחצי.

מי יכול להצטרף לסדנאות?
סדנאות הגמילה מעישון הן שירות שעומד לרשות חברי מכבי מגילאי 18 ללא תשלום, כחלק מסל התרופות. כל חבר מכבי שמעוניין להפסיק לעשן יכול להצטרף לסדנה. אפשר להצטרף לסדנאות יותר מפעם אחת. ההשתתפות בסדנאות אינה מוגבלת, ואפשר להשתתף בהן כמה שצריך כדי להצליח להיגמל.

מה אם המעשן לא בטוח שהוא באמת רוצה להפסיק?
חשוב להגיע ולהשתתף בסדנה גם אם לא שלמים עם ההחלטה להפסיק לעשן. הסדנאות מתאימות גם למי שאמביוולנטי לגבי השינוי: הנטייה לרצות להפסיק לצד הרצון להמשיך לעשן היא טבעית. כל אחד נמצא בשלב שונה בתהליך הגמילה. האמביוולנטיות ביחס לגמילה היא עוד שלב בתהליך שאפשר להמשיך ולהתקדם ממנו ויש מקום להתלבטויות.

מהו המוקד הטלפוני לגמילה מעישון:
בנוסף לסדנאות הגמילה מעישון קיים במכבי מוקד טלפוני לגמילה מעישון. במסגרת המוקד הטלפוני ניתן ליווי על ידי יועץ קבוע בעל הכשרה בתחום הגמילה מעישון, ביום ובשעה קבועים ככל האפשר ובהתאמה אישית לחבר. שיעורי הנגמלים דומים לאלו שבסדנאות הקבוצתיות. יחודו של המוקד הוא באפשרות להתאמה אישית לצרכים של כל מטופל, כולל צרכיהם של מטופלים אשר אינם יכולים להתנייד בקלות ולצאת מהבית.

**למידע נוסף אודות שירותי הגמילה מעישון במכבי: http://bit.ly/2vx2qdO

**לאיתור סדנאות הגמילה מעישון הקרובות לביתכם: http://bit.ly/22veNBG