שומרים על חיוך בריא: הביקור הראשון אצל רופא השיניים

מתי ומדוע כדאי לקחת את ילדיכם לבדיקת שיניים ראשונה, למה חשוב לטפל בשיני החלב ואיך מקלים על ילד שחושש מטיפול? ד"ר ביאטריס גינברג-פריזר, מנהלת המרפאה לטיפולי שיניים לילדים במרפאת מכבידנט אסותא תל-אביב, נותנת מידע חשוב שיעזור לכם לשמור על החיוך הבריא של ילדיכם

ילד מצחצח שיניים

מנהלת מרפאה לטיפול שינייים לילדים במרפאת מכבידנט אסותא ת"א

מתי כדאי לערוך את הביקור הראשון אצל רופא השיניים?
כדאי לתכנן את הביקור הראשון עם הילד במרפאת השיניים כבר בגיל שנה וחצי-שנתיים.

מהן מטרות הביקור הראשון? 

  1. לעזור לילדכם להכיר ולהתיידד עם המרפאה ועם התהליך: מידע מוקדם מעניק בטחון ומפחית חרדות מפני הבלתי נודע. במהלך הבדיקה ילדכם יכיר את המרפאה, את הרופא ואת כליו ויוכל להתיידד עמם, כדי לאפשר לו חוויה טובה וחיובית שתפחית את החשש מביקורים נוספים, ולהפחית פחד מטיפולים במידה ויהיה בהם צורך.
  2. להקנות הרגלים נכונים לבריאות השיניים והפה: אל חלל הפה מתרכזות פעולות יומיומיות כמו אכילה, מציצה, שתייה או צחצוח שיניים אשר משפיעים על בריאות השיניים והפה. במהלך הביקור ניתן יהיה להתייחס לקשר שבין בריאות הפה להרגלים שונים, החל ממציצת מוצץ וכלה בהרגלי תזונה והיגיינה אשר חשוב לשים לב אליהם מגיל צעיר.
  3. לערוך בדיקה של השיניים והפה: במהלך הבדיקה הראשונה, הרופא יבדוק את מבנה השיניים ומספרן, מבנה הלסת ואת תקינות רקמות הפה. הרופא גם יבדוק האם קיימים מצבים המצריכים טיפול כמו התפתחות של עששת (חורים בשיניים) או חבלות בשיניים. בהמשך, בהתאם לגיל הילד ולממצאי הבדיקה, הרופא ימליץ האם יש צורך בהמשך טיפול או בבדיקות נוספות למשל באמצעות צילומי רנטגן.

למה חשוב לטפל בשיני חלב?
ההנחה שיום אחד שיני החלב ינשרו ואיתן ייעלמו הבעיות היא מוטעית. בעיות בשיני החלב עלולות להשפיע באופן משמעותי לא רק על בריאות חלל הפה ועל איכות החיים אלא גם על מצב הבריאות הכללי של הילד ואף על התפתחותו:

  • מניעת הדבקה של שיניים סמוכות: לעששת של הילדות המוקדמת או Early Child Caries, יש השלכות רבות שחשוב להתייחס אליהן ברצינות. עששת היא ריקבון דינאמי בשן, והיא יכולה להתפתח, להחמיר ולגרום לכאב עז שיפריע לילד בתפקוד היומיומי. התפשטות העששת עלולה להדביק גם שיניים סמוכות לשן, כולל בנבטי השיניים הקבועות הקיימות בתוך הלסת וקשורות לשיני החלב.
  • מניעת הצורך בטיפולים מורכבים וקשים: חוסר מתן טיפול בזמן עלול להביא להחמרת המצב ולגרום לצורך בטיפולים מורכבים וקשים יותר בעתיד עד כדי עקירה.
  • מניעת בעיות אסתטיות: מי לא רוצה שלילד שלו יהיה חיוך בריא וכובש? במצבים המצריכים עקירה ייווצר חלל ריק במקום שבו עמדה קודם השן החולה. עקב כך, עלולות השיניים השכנות לנוע ו"לנדוד" לכיוון החלל שנוצר תוך השפעה על קשת השיניים אשר עלולה להוביל לבעיה אסתטית ולצורך ביישור שיניים בהמשך.

מניעת מוקדי זיהום רבים אשר עלולים ליצור עיכוב בגדילה ובהתפתחות: כאשר נוצרים בשיניים מוקדי זיהום רבים, הגוף מפריש בתגובה לזיהום הכרוני חומר המעכב את הגדילה. עקב כך יכולים זיהומי השיניים החמורים לגרום לפגיעה בגדילה ולכשל בשגשוג (Failure To Thrive). במקרים רבים לאחר טיפול שיניים מקיף, חוזר הגוף לקצב התפתחות רגיל.

מה אם יש צורך בטיפול שיניים אך הילד חושש מפניו?
כיום, בזכות התקדמות הרפואה, הטכנולוגיה והגישות הטיפוליות הפכו טיפולי השיניים לקלים, נוחים ובעיקר כמעט ללא כאב. אחת השיטות שמסייעות בהקלה על ההתמודדות עם טיפולי השיניים היא שיטת (TSD (Tell, Show, Do שבמסגרתה ממחישים לילד מה הולך לקרות עוד לפני הטיפול ומאפשרים לו לשחק עם המכשירים ו"להתיידד" איתם, כדי לסייע בהפחתת מתח.
ילדים צעירים אשר מתקשים לשתף פעולה או זקוקים לטיפולי שיניים מורכבים, מופנים לבדיקה של רופאים מומחים בטיפולי שיניים לילדים. רופאי השיניים המומחים יתאימו עבורם את הטיפול, במידת הצורך ישלבו שימוש באמצעות טשטוש (סדציה) וגז צחוק, ובמקרים מסוימים ימליצו על טיפול בהרדמה כללית.

חשוב לדעת:

  • כל טיפולי השיניים לילדים בגילי 15-0, כולל טיפול בגז צחוק ובסדציה ניתנים במסגרת סל הבריאות.
  • הרדמה לצורך טיפולי עששת של הילדות (Early Child Caries ) הנה ללא עלות עד גיל 5.

ומילה אחרונה על צחצוח שינים… מתי מומלץ להתחיל לצחצח שיניים?
מומלץ להתחיל לצחצח את החניכיים עוד לפני בקיעת השיניים הראשונות, בעזרת פד גזה. לאחר בקיעת השן הראשונה רצוי להשתמש במברשת שיניים קטנה ורכה עם משחת שיניים. כמות המשחה צריכה להיות קטנה – כגודל גרגיר אפונה. יש להתאים את משחת השיניים לגיל הילד (על משחות שיניים שונות רשום הגיל המיועד לשימוש בהן). כדי שהצחצוח יהיה יעיל מומלץ שצחצוח השיניים ילווה בסיוע של ההורים עד לגילי 8-7.

למידע נוסף אודות רפואת שיניים לילדים באתר מכבידנט: http://bit.ly/2hgisXL
למידע על מרפאות מכבי דנט ברחבי הארץ: http://bit.ly/2hJjnNB
לאיתור מרפאה, תיאום תור וחיפוש רופאים מומחים באתר מכבי דנט: http://bit.ly/2hdPRlZ