10 עובדות שחשוב לדעת על הנקה

להנקה וחלב אם תרומה ייחודית לגדילה, לבריאות ולהתפתחות התינוק והילד. עידוד, תמיכה ושמירה על ההנקה הם עניין של בריאות הציבור. על פי ממצאי הסקר של משרד הבריאות, מעל 90% מיולדות מתחילות להניק בבית חולים, אך שיעור ההנקה יורד מתחת ל25% בגיל שנה.

צפו בוובינר שנערך לאחרונה עם יקטרינה רבינוביץ, יועצת הנקה מוסמכת במכבי שירותי בריאות, בו היא מסבירה על חשיבות ההנקה

אימהות אחרי לידה חוות שינויים רבים הן ברכישת מיומנויות חדשות כמו הנקה והן לתפקד במצב מחסור בשעות שינה, יתרה מזאת, נזקקות לתמיכה ועזרה מסובבים.

ריכזנו עבורך 10 עובדות בנושא ההנקה בכדי שיעזרו לך לקבל החלטות בנוגע להזנת תינוקך:

1. משרד הבריאות ממליץ על ההנקה כהזנה הבלעדית לתינוק למשך ששת החודשים הראשונים לחייו ובהמשך, הנקה עם תוספות מזון משלים עד גיל שנה ויותר. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על המשך הנקה עד גיל שנתיים לפחות וכל עוד מתאים לאם ולפעוט.
2. מומלץ להתחיל הנקה בשעה ראשונה אחרי לידה. החלב הראשוני המכונה קולסטרום נוצר בהריון ובימים הראשונים לאחר הלידה. הקולסטרום סמיך יותר מחלב רגיל ועשיר בנוגדנים ותאי מערכת החיסון המגנים על התינוק בפני זיהומים. חלב האם עשיר בחומרים רבים (כמו לדוגמא לקטופרין, אוליגוסכרידים, חומצות שומן ואומגה 3 להם השפעה מטיבה על מערכת החיסון.
3. בתינוקות שלא ינקו מוצאים שכיחות גבוה יותר של מחלות זיהומיות כגון: דלקת האוזן התיכונה, זיהומים בדרכי הנשימה, זיהומים במערכת העיכול וסיכון מוגבר ל"מוות בעריסה"
4. בבוגרים שלא ינקו מוצאים שכיחות גבוהה של השמנת יתר, מחלות מטבוליות כמו סכרת מסוג 1 או 2, מחלות לב וכלי דם, אסתמה, אטופיק דרמטיטיס ואפילו יותר ממאירויות.
5. תקופת ההנקה תורמת לבריאות האם בכך שמורידה סיכון לחלות בסרטן השד, סרטן שחלות, סכרת ואפילו דיכאון אחרי לידה.
6. פורמולות להזנת תינוק אינן מכילות נוגדנים אשר נמצאים בחלב אם. הכנה של פורמולה דורשת הקפדה על כללי ההכנה הן הקפדה על ניקיון, איכות המים, דיוק בריכוז הפורמולה ושמירה לזמן מוגבל בתנאים מתאימים. ייצור חלב אם מושפע מהנקות תכופות או שאיבות חלב, לכן שילוב של פורמולה שלא עקב צורך בריאותי, עלול לפגוע בתהליך יצור חלב אצל האם המניקה וסיכון להפסקת הנקה ללא אפשרות חזרה להנקה עקב פגיעה ביצור חלב.
7. כאשר האם חולה, ניתן להמשיך הנקה תוך הקפדה על כללי היגיינה והנחיות רופא. רק במחלות מסוימות כמו איידס, שחפת פעילה ועוד הנקה אינה מומלצת כדי למנוע הדבקה של תינוק. בכל מצב של מחלה חשוב להתייעץ עם רופא.
8. מיומנות הנקה היא נרכשת. נשים זקוקות לתמיכה ותהליך של למידה בהנקת תינוק עקב אתגרים כמו הפרדה בין האם לתינוק אחרי לידה, מתן תוספת תרכובת מזון לתינוקות בשלבים מוקדים, חוסר ניסיון קודם בהנקה. חשוב לפנות לעזרה של יועצת הנקה גם בבית חולים וגם בחזרה הביתה במסגרת טיפת חלב או מרפאה. עזרה מקצועית ותמיכה יעודדו להמשיך ולבסס הנקה לאם ולתינוק.
9. בחזרתך למסגרת עבודה או לימודים, ניתן וחשוב להמשיך הנקה ולשקול כל האפשרויות הן הנקת תינוק והן מתן חלב שאוב על ידי מטפלים אחרים. לדוגמה: עבודה או לימודים מהבית, מציאת מטפלת/גן בסמוך למקום העבודה, יום עבודה מקוצר, חדר ומקרר לשאיבת חלב ועוד.
10. ההנקה אינה מגינה בפני כל המחלות ולכן חשוב להקפיד להגיע ולחסן את תינוקך על פי תוכנית חיסוני השגרה לילדים של משרד הבריאות. בנוסף חיסון כנגד מנינגוקוק הניתן לרכישה בהשתתפות עצמית וחיסון כנגד RSV הניתן לפגים.

כדי לתת לך מענה זמין וטוב ביותר, מכבי מפעילה שירותי ייעוץ הנקה בפריסה ארצית. חשוב לפנות לעזרה בכל שלב בהנקה החל מימים ראשוניים אחרי לידה, תקופת התבססות, שלב של טעימות מזון משלים, מעבר למזונות משלימים, גם למשלבים עם פורמולה, חזרה לעבודה, שאיבת חלב, המשך הנקת פעוט מגיל שנה והלאה.

שירות הנקה כולל: ייעוץ הנקה במרפאות הנקה, ייעוץ הנקה מקוון 3555*, ביקור בית על ידי יועצת הנקה (תלוי בסוג הביטוח), טיפות חלב, סדנאות הורות ולידה.

הנקה נעימה ומוצלחת!

למידע נוסף היכנסי >>