מחלות בתחפושת

22805-Blog_photo_NEW_v1

לא, המחלות שלנו לא התחפשו לליצן או למלכת אסתר. הן פשוט קיבלו צורה של מחלה אחרת. מדוע זה קורה ואיך אפשר לדעת באמת מה תקף את מערכת החיסון שלנו? פרופ' יעקב קוינט, מומחה ברפואת ילדים ומנהל תחום ילדים במכבי שירותי בריאות, מספר לנו על מחלות שמתחפשות ועל עבודתו של רופא הילדים

"לרוב מחלות ילדים מעוררות דאגה רבה, ואבחון ההורים, שלרוב אינו אבחון מקצועי, עלול להצביע על בעיה אחרת. Referred Pain הוא אחד הגורמים לכך – הכאב אינו נמצא במקום שאמור לכאוב, אלא במקום אחר.
"סטרפטוקוקוס הוא דוגמה טובה לכך. בניגוד לדלקת גרון ויראלית, דלקת גרון שכיחה אצל ילדים, הסטרפטוקוקוס יתבטא פעמים רבות דווקא בכאבי בטן ובחום. אם נשאל את הילד מה כואב לו, לא מן ההכרח שהוא ידווח על כאב גרון. דוגמה אחרת: ילדים עשויים להתלונן על ריבוי יציאות, כאשר למעשה הבעיה היא דלקות אוזניים. הסימפטום מצוי במערכת המעיים. יש כמובן דוגמאות נוספות: הורה שחושב שלילד שלו יש דלקת בעיניים, בעוד שהאדמומיות סביב העין מצביעה על בעיית סינוסיטיס; בעיה בשיניים עלולה לבוא לידי ביטוי בחום ובריבוי יציאות וכן הלאה".

אז איך יודעים מהי המחלה ומהי התחפושת?
"קודם כל הרופא שמטפל בילד לא בוחן רק לפי הדיווח של הכאב או לפי הסימפטום החיצוני. הוא חושב מיד על כל הדברים שעלולים לגרום לאותה הבעיה ושקשורים למה שנראה כלפי חוץ. יש דברים שמיד מעוררים בנו חשד. כאב גב אצל ילדים הוא דבר נדיר ומדליק נורות אדומות. זה יכול להצביע על דלקת של אחד הסחוסים בין החוליות, על דלקת ריאות או על טראומה פיזית. כאב בעורף עלול להצביע על קשיון העורף, על דלקת קרום המוח או על מתיחת שריר. לא פעם אני שואל את הילדים אם הם קפצו על טרמפולינה ומגלה שהקפיצה היא שגרמה לכאב. אמנם התלונה מכוונת אותנו למקום מסוים, אבל צריך לחשוב גם על איברים סמוכים או על איברים שמשדרים כאב רחוק יותר".

היום בעידן האינטרנט אנחנו רגילים לחפש ולאבחן בעזרת ד"ר גוגל...
"נכון, אבל גם כאן ההורים צריכים להיות ערים למתרחש. יש מצבים שעלולים להיות מסוכנים יותר. כל הורה נוהג אחרת, והאינטראקציה משתנה בין ילד לילד. למרות זאת, כשמדובר בהורים טריים, שלרוב לחוצים יותר, אני מנחה אותם להגיע ולבדוק כל דבר שמעורר בהם חשש. ככל שירכשו יותר ניסיון, כך רמת החרדה תרד. כשמדובר בחום אצל ילד עד גיל חודש, יש להגיע מיד לבדיקה. ילדים קטנים מסתירים טוב יותר מחלות משמעותיות והם אינם מסוגלים לספר מה הבעיה. חום ללא נזלת או שיעול, בכל גיל, עלול להצביע גם הוא על בעיה. מובן שככל שהם גדלים יותר, כך הם גם עמידים יותר לזיהומים".

"רופא ילדים מגבש כיוון לאבחון עוד לפני שבדק אותו. כאן יש חשיבות רבה לשיוך הרבעוני – אני מכיר את הילד ואת ההורים, מכיר את ההיסטוריה הרפואית ויודע למה לייחס את הדברים. לרוב מערכת יחסים כזו תוביל לטיפול יעיל, ממוקד ומדויק יותר.

"לסיכום, האבחון הטוב ביותר יתבצע על ידי איש מקצוע. הוא ידע לראות מבעד למסכה ולסימפטומים המבלבלים ולהעניק את הטיפול המתאים".