למה הילד שלי חורק שיניים?

זמן קריאה: 4 דקות
|
1 ביוני 2020

חריקת שיניים אצל ילדים

אל תיבהלו, לחריקת שיניים בשינה יכולות להיות כל מיני סיבות. אבל לנוכח השינויים בתקופה האחרונה, כדאי שתבדקו את כולן

תקופת הקורונה מהווה סיר לחץ לא קטן, עבורנו ועבור הילדים, כאשר נראה שכולנו צריכים להתרגל לשגרה לא-שגרתית חדשה, מלאת חוסר ודאות. העובדה שאנחנו נאלצים לבלות הרבה יותר זמן בבית ופחות במסגרות, היא עוד גורם משמעותי בעל השפעה עמוקה על ילדיכם, שעלולה להתבטא בעליה ברמת המתח הנפשי.

אחד התסמינים שעלולים להחמיר בעקבות מתח נפשי גבוה וגורמים פסיכולוגיים נוספים הוא חריקת שיניים בזמן שינה. אם אתם שומעים את ילדכם משמיע קולות חריקת שיניים בשנתו, יכול להיות שהוא סובל מברוקסיזם.

ברוקסיזם היא פעילות שרירית לא רצונית היכולה להתקיים בזמן ערות או בזמן שינה. הפעילות השרירית  יכולה לגרום להידוק או חריקת שיניים, ולנעילת לסתות ללא מגע בין השיניים. לדברי פרופ' אפרים וינוקור, רופא שיניים החוקר מזה שנים רבות את תחום הברוקסיזם באוניברסיטת תל אביב, "חריקת השיניים בילדים נפוצה ביותר (10%–38%), אך בדרך כלל איננה גורמת לנזק. אף על פי כן, במקרים החמורים ייתכנו נזקים לשיניים (שחיקה, שברים) ואף התפתחות של הפרעות במערכת הלעיסה (כאבי ראש ופנים, קושי בפתיחת הפה או הנעת הלסת התחתונה וכו')".

תשומת לב מיוחדת יש להקדיש לילדים החל מגיל 6, כי בתקופה זו מתחילות להתחלף השיניים הראשוניות ('החלביות') לשיניים הקבועות, וקיימת סכנה של פגיעה במשנן הקבוע.

אבחנת הברוקסיזם אצל ילדים בשלב ראשון מתבססת בדרך כלל על דיווח הורים ששומעים את ילדיהם משמיעים קולות חריקת שיניים בשנתם. ככלל מומלץ שכל ילד שמאובחן על ידי הוריו כחורק שיניים יעבור בשלב ראשון בדיקה על ידי רופא שיניים אשר עבר הכשרה בתחום רפואת שיניים והפרעות שינה לאישור האבחנה. במסגרת הבדיקה ותשאול הילד והוריו, יתרשם רופא השיניים האם בנוסף לרעשי החריקה קיים דווח על נחירות וקושי נשימתי במהלך הלילה, קושי בקימה משינה, עייפות במהלך היום, חוסר ריכוז,  וכן ממצאים בבדיקה הקלינית שעלולים להחשיד  לחסימה נשימתית הגורמת להפסקות נשימה רגעיות במהלך השינה. במידה וקיימים ממצאים המחשידים להפרעת  נשימה חסימתית, יפנה רופא השיניים את הילד לבדיקת אף- אוזן-גרון  לשלילת הפרעה בדרכי האוויר (כגון קיום של "שקד שלישי"), וכן למעבדת שינה. במצבים שבהם מועלה חשד למרכיב סטרס שעלול להחמיר את חריקת השיניים, יתכן שתידרש בנוסף הערכה פסיכולוגית. במידה והילד מאובחן על ידי רופא השיניים כסובל ממשנן שחוק, ובמיוחד אם השחיקה משמעותית ומערבת גם משנן קבוע, ניתן לשקול הגנה על השיניים באמצעות סד סגרי ("סד לילה") רך. לפיכך, חשיבות האבחנה הינה למניעת נזק לשיניים קבועות, לשלילת הפרעות שינה חסימתיות שעלולות להשפיע על אופן גדילת הלסתות ועל תפקודו של הילד, וכן לאבחון מצבי סטרס. ברוב המקרים, עם זאת, כאשר מדובר בילד החורק שיניים עם שיניים חלביות, ללא תלונה על כאב, וללא ממצא בבדיקת אף- אוזן- גרון, מעבדת שינה והערכה פסיכולוגית, אין צורך בטיפול. מומלץ עם זאת, בתום החלפת השיניים לשיניים קבועות, לחזור לרופא השיניים להערכה נוספת בנוגע לצורך בטיפול הגנתי לשיניים הקבועות.

 

לייעוץ וטיפול בבעיית שחיקת וחריקת שיניים ומפרקי הלסת, ניתן לפנות לשרות יועצים מומחים ברפואת הפה במכבי שירותי בריאות, בכל אחד מהמחוזות.

 

המידע בכתבה באדיבות ד"ר שושנה רייטר- מומחית ברפואת הפה במכבי שירותי בריאות, ובשיתוף עם פרופ’ אפריים וינוקור- בי”ס לרפואת שיניים אוניברסיטת ת”א.