אש אש מדורה: בטיחות הילד בל"ג בעומר

זמן קריאה: 3 דקות
|
24 באפר' 2018

שני ילדים חבוקים ומביטים במדורה

לרגל שבוע בטיחות הילד שיחול החודש, ולקראת חגיגות ל"ג בעומר שבפתח, תמר אלקלעי, מנהלת תחום קידום בריאות ארצית וזיוה רפאלי, רכזת קידום בריאות ארצית, ממכבי שירותי בריאות אספו עבורכם כמה טיפים חשובים לשמירה על בטיחות הילדים לפני הדלקת המדורות, ובמהלכן

ל"ג בעומר הוא חג שמזמן לא רק בילוי מהנה ליד האש אלא גם סכנות. מידי שנה, פוקדים לא מעט ילדים את חדרי המיון של בתי החולים עקב מגוון רחב של פגיעות כתוצאה מכוויות ו/או שאיפת עשן. במקביל לחגיגות חשוב להכיר את כללי הבטיחות בהם יש לנקוט כדי לשמור על בטיחות הילדים

על אילו כללי בטיחות יש להקפיד לקראת ל"ג בעומר?

 1. מנו מבוגר אחראי: מבוגר אשר ילווה את תהליך הקמת המדורה, משלב איסוף הקרשים, דרך הדלקתה ועד לכיבויה המלא.
 2. שימרו על בטיחות הילדים בעת איסוף הקרשים: אספו קרשים ללא מסמרים או סיבים בולטים שעלולים לגרום לחתכים ו/או פציעות.
 3. בדקו את השטח: מקמו את המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים ובמרחק ביטחון סביר ממבנים, ממתקנים וממדורות שכנות. זכרו כי אין להבעיר מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון. כמו כן, אין להקים מדורות בסמוך למתקני דלק או גז, ויש להרחיק כל חומר דליק מהאזור.
 4. דאגו ללבוש מתאים: חשוב כי הילדים ינעלו נעליים גבוהות וילבשו מכנסיים וחולצה ארוכים שיוכלו להגן עליהם מפני גיצים, ומפני עקיצות חרקים וזוחלים אשר עלולים להימשך לחום המדורה.
 5. אל תשכחו לקחת טלפון: הצטיידו בטלפון נייד ליצירת קשר בעת הצורך עם שירותי החירום.
 6. הצטיידו בתיק עזרה ראשונה.
 7. סמנו את שטח האש: באבנים מסביב למדורה, במרחק של 1.5 מטרים לפחות, ומנעו מהילדים להתקרב אליו.
 8. הבערת המדורה: תערך אך ורק על ידי המבוגר האחראי. בנוסף לכך, הוספת עצים וקרשים תערך אך ורק על ידו ולא על ידי הילדים.
 9. הכינו אמצעים לכיבוי שריפות: הכינו בקרבת המדורה 2 דליים מלאים מים ו/או חול לכיבוי במקרה של התפשטות שריפה. אם לא מצליחים להשתלט על התפשטות האש, יש להזעיק מיד את מכבי האש.
 10. השגיחו על הילדים: לא משאירים את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע אחד.
 11. התרחקו מהאש: ערכו את הפעילויות לצד המדורה ולא סביבה. אל תשבו קרוב מידי למדורה והימנעו מישיבה בכיוון העשן כדי להימנע משאיפה מיותרת של מזהמים.
 12. הימנעו משריפת חומרים רעילים: אל תזרקו לאש חומרים רעילים כמו תרסיסים, מוצרי פלסטיק, או תחליפי עץ אשר עלולים לפלוט חומרים רעילים לאוויר.
 13. קחו אחראיות על האוכל: מכינים תפוחי אדמה וירקות במדורה? הנחתם על הגחלים והוצאתם תערך אך ורק על ידי מבוגר. לפני הגשתם לילדים וודאו כמובן שהם אינם חמים מידי לאכילה כדי למנוע סכנה של כוויות בפה.
 14. כבו את האש: בסיום החגיגה, כבו את האש ואת הגחלים הלוחשות בעזרת חול ו/או מים.

מה עושים אם ילד נפגע במדורה?

אם ילד נפגע חשוב להגיש לו עזרה ראשונה מיידית. אם מדובר בפגיעה קשה יש לפנות אותו מיד לחדר מיון.

בברכת חג שמח ובטוח!