האם מותר לשתות אלכוהול בהיריון?

יש כאלה שמאמינות שכוס אחת של יין ביום זה ממש "בקטנה" ולא תזיק לעובר במהלך ההיריון. אז האם מותר לשתות אלכוהול בהיריון? האם זה עובר לתינוק ומהי תסמונת אלכוהול עוברית? סיון פלג, דיאטנית קלינית לנשים בהיריון ולאחר לידה במכבי, מרימה איתנו צ'ייסר מים ומסבירה הכל

למה אסור לשתות אלכוהול בהיריון?

העובר אמנם מוגן היטב ברחם בזמן שהשלייה מהווה מחסום בררני לחומרים שונים, אבל אלכוהול הוא לא אחד מהם. האלכוהול מסוגל לעבור את השלייה ולהיכנס אל זרם הדם המגיע אל העובר. השפעתו על העובר עלולה להיות מסוכנת ולגרום לנזקים שונים: החל מלידת תינוק בעל היקף ראש קטן, משקל נמוך ועד לפגיעות פיזיות וקוגניטיביות חמורות ולא הפיכות. ברור כי חומרת הפגיעה תלויה בכמות האלכוהול הנצרכת אך לא ידוע מהו סף האלכוהול הנמוך ממנו עלולים להיגרם נזקים.

מהי תסמונת אלכוהול עוברית?

תסמונת אלכוהול עוברית (נקראת גם (Fetal Alcohol Syndrome "FAS" היא מכלול של הפרעות רפואיות והתפתחותיות הנובעות מחשיפת העובר לאלכוהול במהלך ההיריון.
תינוקות הסובלים מתסמונת האלכוהול העוברית נוטים לשקול פחות, הם בעלי ראש קטן יותר ועלולים לסבול מנכות שכלית, מומים מולדים בגולגולת ובמבנה הפנים, קשיי למידה והתנהגות, בהשוואה לתינוקות רגילים.

אסור אפילו קצת?

התשובה היא חד משמעית לא. הנחיות משרד הבריאות וארגוני הבריאות בעולם הן להימנע לחלוטין מצריכת אלכוהול בהיריון.
מאחר וגופה של כל אישה הוא שונה ועל כן גם קצב פירוק האלכוהול בגופה הוא שונה, אין לדעת מהי הכמות הבטוחה לצריכת האלכוהול עבור כל אישה בהיריון. על מנת להיות בטוחה שאת לא גורמת לנזק לעובר, ההמלצה היא להימנע לחלוטין מאלכוהול לכל תקופת ההיריון.

מה לעשות אם שתיתי לפני שידעתי שאני בהיריון?

אין לנו אפשרות לשנות את העבר אך בהחלט נוכל להשפיע על העתיד. מרגע גילוי ההיריון הפסיקי לחלוטין את צריכת אלכוהול והקפידי על ביצוע כל הבדיקות הנדרשות. חשוב לדעת כי יש רופאים.ות הממליצים.ות על הימנעות מאלכוהול גם בתקופת הניסיונות להיכנס להיריון על מנת לשלול את האפשרות שתשתי בשלבים מוקדמים של הריונך, עוד לפני שידעת עליו.

ומה לגבי אלכוהול בבישול?

באופן עקרוני האלכוהול מתאדה במהלך הבישול ונשאר רק הטעם שלו. אבל חשוב לתת למישהו אחר לטעום כדי לוודא שאכן כל האלכוהול התאדה, ואם יש ספק, עדיף להימנע.
ובכל זאת, קצת חדשות טובות לסיום.

בניגוד לשלל הבעיות שעלולות להתגלות במהלך ההיריון שעליהן אין לך בהכרח שליטה, בנושא האלכוהול השליטה בהחלט בידיים שלך. מניעת מומים בעובר כתוצאה משתיית אלכוהול לא דורשת ביצוע בדיקות מסובכות או יקרות, אלא רק הימנעות משתיית האלכוהול למשך תקופת ההיריון.

שתהיה לידה קלה ככל הניתן!