7 הרגלים שכדאי לאמץ למניעת / הפחתת לחץ הדם

לחץ דם פנימי

חשוב לדעת שאין כל סימנים מיוחדים ליתר-לחץ-דם ואם אין מודדים אותו, אין יודעים על קיומו  עד שמופיעים סיבוכים. לכן הוא נקרא גם "הרוצח השקט". נעמה רשף, דיאטנית קלינית במכבי, מסבירה וממליצה.

האם בדקתם לאחרונה את לחץ הדם?

הנתונים מדאיגים: יתר לחץ דם מצוי בסביבות רבע מהאוכלוסייה הבוגרת, רק כחצי מהם מקבלים טיפול ומתוכם רק כשליש מאוזנים בצורה טובה בעקבות הטיפול.

יתר לחץ דם מהווה גורם סיכון למחלות לב-כלי דם, שבץ וכשל כלייתי. הסיכון לפתח מחלות אלו עולה כאשר קיימים גורמי סיכון נוספים, כגון: סוכרת, עישון, יתר שומנים בדם, השמנה ו"סיפור משפחתי" קודם.

ההמלצות התזונתיות מבוססות על מחקרים בהם ניתנה דיאטת ה- DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension)  –  דיאטה דלה במוצרי בשר וחלב העשירים בשומן כללי ושומן רווי. הדיאטה עשירה  בירקות ופירות העשירים במינרלים – אשלגן ומגנזיום, שלהם תפקיד חשוב באיזון הנוזלים ובהפרשת נתרן עודף מן הגוף. ירקות ופירות עשירים גם בסוגי ויטמינים שונים, ביניהם ויטמין C השומר על תקינות ואלסטיות של כלי הדם. בנוסף, ערכם הקלורי נמוך (בעיקר של הירקות), והם עשירים בסיבים תזונתיים המקנים תחושת שובע. בכך הם עוזרים בצמצום הצריכה הקלורית ובשמירת משקל תקין לאורך זמן.  ירקות ופירות מכילים רכיבי תזונה נוספים כגון  הפלאבנואידים.  הפלאבנואידים (flavonoids) הינה קבוצה גדולה של רכיבים המצויים בצמחים אשר מיטיבים עם הבריאות. רכיבים אלו הינם בעלי השפעה אנטיאוקסידנטית (נוגדת חמצון). במחקרים נמצא כי הם מפחיתים לחץ דם ומגנים מפני התפתחות טרשת העורקים ומחלות לב. מזונות העשירים בפלאבנואידים – בצל, תפוח, תותים, פירות הדר, תה ירוק, שוקולד מריר ויין אדום.

בהתבסס על דיאטת ה DASH להלן 7 הרגלים שכדאי לאמץ למניעה או הפחתת לחץ הדם:

  • ירידה של 5%-10% מהמשקל
  • ביצוע פעילות גופנית אירובית במשך 50 דקות ביום, 3 פעמים בשבוע
  • הפסקת עישון
  • צריכת 4-5 מנות ירק ביום בצבעים שונים.
  • צריכת 2 מנות פרי ביום בצבעים שונים.
  • צריכת מזונות העשירים בסידן אך דלים בשומן.
  • הפחתת צריכת הנתרן = המלח בעיקר על ידי הפחתת מזון מעובד ומתועש.