5 סיבות להתחיל לשחות

רוצים לקפוץ למים? יתרונות השחייה – פעילות גופנית יעילה ומרעננת 

שחייה ילד שוחה

השחייה היא אימון ספורט נעים ואיכותי ויש לה יתרונות בריאותיים רבים. רגע לפני שהקיץ מתחיל פנו לכם זמן והתכוננו לשחייה קרירה שתעזור לכם לשמור על הכושר הגופני. הנה רק חלק מיתרונות השחייה שיעזרו לכם לקפוץ למים לשחייה נעימה בכל עונה

 5 יתרונות מרעננים ובריאים של השחייה:

  1. מעמיסה פחות על המפרקים ועל השלד: בהשוואה לפעילויות אחרות כמו הליכה או ריצה, השחייה מעמיסה פחות על המפרקים ועל השלד. לכן היא יכולה להתאים גם לאנשים עם בעיות ברכיים, בעיות גב או עודף משקל. עקב כך, השחייה מאפשרת לקחת חלק באימון מאומץ יותר, עם סיכון נמוך יותר לפגיעה בשרירים ובמפרקים.
  2. משפרת את תפקודי הריאות: השחייה מחזקת את שרירי הנשימה, משפרת את יעילות הנשימה ואת ניצול החמצן עם כל שאיפה ואת פליטת הפחמן הדו-חמצני בכל נשיפה.
  3. יכולה לעזור לכם לרוץ: במהלך השחייה אנחנו מפעילים קבוצות שרירים גדולות יותר מאשר בפעילויות אחרות של אימון אירובי. כתוצאה מכך השחייה משפרת גם את הביצועים בפעילויות גופניות אחרות כגון ריצה.
  4. לא צריך להזיע בשבילה: השחייה מרעננת ומתאימה גם לימי הקיץ החמים ולמי שמעדיף לא להזיע.
  5. מחזקת את השרירים ששכחנו להפעיל ביום העבודה במשרד: מתי בפעם האחרונה הרמתם את הידיים או סובבתם אותן מול המחשב? השחייה מאפשרת לידיים ולכתפיים שלנו לנוע לכל הכיוונים, ולהפעיל את השרירים שהתנוונו בישיבה במשרד. מעבר לכך התנועה המאוזנת במים עוזרת לנו לייצב ולחזק את הגב.

איזה סגנון שחייה הכי יתאים לכם? הכירו את היתרונות והחסרונות של כל סגנון:

שחייה בסגנון חזה: מתאימה לשחיינים מתחילים ולילדים, מפני שקל ללמוד אותה. הרמת הראש בסגנון חזה היא כלפי מעלה והמבט נשאר קדימה. זוהי תנועת ראש טבעית ופשוטה יותר בהשוואה להפניית הראש הצידה בסגנון החתירה למשל. יתרון נוסף ללימוד שחייה בסגנון חזה הוא המנוחה המתאפשרת בין יישור הידיים קדימה לתחילת התנועה המחודשת. מכיוון שהרגליים משתתפות בסגנון הזה באופן פעיל למדי, הן מאפשרות לידיים מנוחה לכמה רגעים בכל פעם, ומקלה במיוחד בראשית אימוני השחייה וכאשר אתם בכושר גופני בסיסי וקשה לכם לשחות יותר מ 3-2 בריכות רצופות. החיסרון של סגנון החזה הוא בהרמת הראש תוך פרישת הידיים לצדדים. השילוב בין שתי הפעולות האלו מקשית את הגב ויכול ליצור עומס רב על הצוואר ועל עמוד השדרה. בגיל מבוגר או במצבים אחרים בהם קיימת הפחתה בגמישות של הצוואר והגב  עלול להיווצר עומס על עמוד השדרה הצווארי והמותני. לכן, לאנשים הסובלים מבעיות גב מומלץ לעבור לסגנון שחייה אחר.

שחייה בסגנון חתירה: קל יחסית ללמוד אותו וגם קל וכיף להתמיד בו בשחייה למרחק. שחייה בסגנון חתירה היא פעילות אירובית מצוינת שתשפר את הכושר שלכם במהירות. בנוסף, הגוף מונח לאורך כל שלבי השחייה במאוזן, ללא הקשתה של הגב ובלי להעמיס עליו. לכן, סגנון השחייה הזה מתאים יותר לשיקום לאחר כאבי גב ויש בו פחות סיכון לפציעות.

שחייה בסגנון גב: זהו הסגנון היחיד שבו שוחים על הגב. לשחיין יש יתרון בכך שהוא לא צריך להוציא את הראש מהמים כדי לנשום. גם בסגנון השחייה הזה, כמו בחתירה הידיים והרגליים נעות בעוד שהגב נשאר כמעט ללא תנועה, ולכן יש סכנה נמוכה יותר לפגיעה בגב או בצוואר. החיסרון הוא בקושי בשחייה ההפוכה אשר מקשה לראות ולשלוט בכיוון השחייה.

שחייה בסגנון פרפר: בסגנון הפרפר מבצעים גריפה של המים על ידי שתי הידיים במקביל תוך כדי תנועת "דולפין" אשר מעלה אותנו למעלה כדי שנוכל לנשום, ובו זמנית שתי תנועות בעיטה ברגליים צמודות. זהו סגנון שחייה קשה מבחינה טכנית – לא פשוט ללמוד אותו והוא מתאים יותר לשחיינים מקצועיים שרוצים להתאמן באימון מאומץ יותר ולשפר גם את היכולת למאמץ גופני רב בפרקי זמן קצרים (יכולת אנאירובית).

איזה סגנון שחייה כדאי לבחור?

כדאי לכל אחד לבחור את סגנון השחייה בהתאם לרמת הקושי הרצויה, הכושר הגופני שלו, המאפיינים הבריאותיים ובהתאם לגיל. אימון שחייה יעיל יכול לשלב מעבר בין סגנונות השחייה השונים למי ששולט בהם. חשוב כמובן לשלוט בטכניקת השחייה בכל סגנון, על מנת להפעיל את הגוף בצורה נכונה שלא תסכן אותנו בפציעות מיותרות.

ומה עם שחייה בים?

הים מתאים למי שאוהב ויכול להתמודד עם מרחב ועם שחייה מאתגרת ומגוונת יותר במים הפתוחים. השחייה במים המלוחים עוזרת לצוף יותר בקלות. לעומת זאת בעיקר כשהים גלי, צריך להתמודד עם תנאי שחייה לא קלים. צריך לזכור שלפני שיוצאים לשחות בים, חשוב להיות מיומנים ביותר בשחייה בבריכה, ולאחר מכן בשחייה בים שקט מאוד. חשוב גם לזכור שהים יכול להיות מסוכן מאוד, ולנקוט באמצעי זהירות: לא לשחות לבד, לא להיכנס למים כשהים מסוכן וסוער, ולסמן את עצמנו בשחייה בעזרת מצוף.

שחייה קרירה ונעימה!

השתתף בכתבה: שרון זגון, פיזיותרפיסט רכז תחום פעילות גופנית ומנהל מכון פיזיותרפיה במכבי.