רזיתי! אבל איך שומרים על הגזרה החדשה?!

מזל טוב! אחרי שבועות וחודשים של מאמץ, הדיאטה שלכם הצליחה והגעתם למשקל היעד. אך המשימה הקשה ביותר עוד לפניכם – לשמור על המשקל והגזרה החדשה ולא להעלות את הכל בחזרה. האם זה בכלל אפשרי? לטענת הדיאטן הקליני אנריקה שטרמר אם תרצו אין זו אגדה!

למה אנשים רבים מתקשים לשמור על המשקל שלהם לאחר דיאטה ועולים בחזרה?

מספר סיבות אפשריות לכך:

א. דיאטה לא מאוזנת או קיצונית מִדָי, כגון צום ממושך הימנעות מלחם או בשר או מקבוצות מזונות מסוימת. דיאטה קיצונית היא דיאטה שקשה לשמור עליה לאורך זמן, כך שהאנשים שנוקטים בה מגיעים למשקל היעד או רק יורדים מעט במשקל ולאחר פרק זמן עולים חזרה במשקל ואף לעיתים רבות עם תוספת…

ב. אנשים רבים מתחיליםדיאטה על דעת עצמם, ללא ליווי של אנשי מקצוע מתאימים, למשל ללא התייעצות ומעקב תזונאי. ישנה סכנה של ירידה במשקל ללא ירידה ברקמת השומן ופגיעה בקצב חילוף החומרים הבסיסי של אותו אדם וכתוצאה מכך לגרום לו למצב שבו יהיה קשה יותר לשמור על המשקל.

 ג. דיאטה רק על מנת להגיע למשקל מסוים וללא שינוי מהותי ונרחב יותר בהרגלי החיים על פי רוב לא מחזיקה לאורך זמן.

אנשים שירדו במשקל ועשו זאת בליווי תזונאי, בקצב הנכון ותוך מעקב אחר שינויים בהרכב הגוף והמדדים בבדיקות הדם, עשו על פי רוב גם תפנית ושינוי נכון באורח חייהם ועל ידי כך הבטיחו לעצמם שמירה על משקל גוף תקין ומנעו סיבוכים שיכולים להיות כרוכים בירידה לא מאוזנת במשקל.

אחרי שהגעתי למשקל היעד, האם עלי להמשיך לאכול כמו שאכלתי בזמן הדיאטה? אני לא עלול להגיע לתת משקל?

משקל היעד שונה מאדם לאדם ושונה לפי מצבים קליניים שונים ונקבע בעזרת התזונאי הקליני או איש מקצוע רלוונטי.

ההגעה למשקל היעד צריכה להיות תוצר לוואי של שינוי באורח חיים ובאופן האכילה (מוגזמת או לא מאוזנת) שהובילו אותך להשמנה. אם עשית שינוי שכזה בעזרת תזונאי קליני והגעת למשקל היעד, יהיה כנראה צורך בשינוי נוסף על בסיס אישי ולפי התאמה נוספת עם הדיאטן. לעיתים אני כדיאטן עורך שינויים על מנת לעצור את המשך הירידה במשקל או לעורר את הגוף במצב של תקיעות במשקל מסוים.

מותר לי לנוח מכל הפעילות הגופנית שבצעתי כדי לרדת במשקל?

הפעילות הגופנית היא חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא ונכון. פעילות גופנית מסייעת לנו לשמור על משקל גוף תקין ועל הרכב גוף נכון. בוודאי שיש צורך בימי מנוחה והתאוששות מתאימים אך זאת לפי הדרכת המאמן המוסמך לאותה פעילות בה אדם עוסק.

מה יכול להקל עלי להמשיך לאכול מסודר ולא לחזור להרגלים הישנים?

ארבע טיפים לשמירה על ההרגלים החדשים:

  1. לעשות את השינוי בהדרגה, לתת את הזמן הדרוש להקניית ההרגלים חדשים.
  2. לשמור על קשר עם התזונאי שליווה אותך על מנת להִשקל אחת לתקופה וכך לעקוב אחר צרכים לשימור או שינוי.
  3. לייצר לעצמך סביבה תומכת לטובת השינוי שעשית – למשל לקבוע עם חבריך לעבודה מזונות מותרים במשרד ושעות אכילה משותפות. כך יש לעשות גם בבית ובכל מסגרת אפשרית על מנת לצמצם פיתויים.
  4. לשנן לעצמך את הרווחים מאכילה מסודרת: זה קל יותר, זול יותר ובריא יותר מאשר לאכול לפי ההרגלים הישנים שלך.