פירות הגאווה!

אז הקיץ בפתח ואיתו גם שבוע הגאווה! חשבתם לעצמכם פעם מה עומד מאחורי הצבעים הנועזים המעטרים את דגל הגאווה? דרור בן נוח, דיאטן מכבי שרותי בריאות ומוביל תחום נפרולוגיה ותזונה גאה להסביר

פירות גאווה צבעים
דגל הגאווה מורכב משישה פסים בצבעים סגול, כחול, ירוק, צהוב, כתום ואדום. הדגל מסמל רבגוניות סובלנות ושיווין ומדגיש את היכולת של מספר פרטים שונים ומגוונים לחיות זה לצד זה בהרמוניה וכל צבע מסמל דבר שונה.

סגול – רוחניות

כחול – שוויון והרמוניה

ירוק- טבע

צהוב – אור השמש

כתום – בריאות

אדום – חיים

אז עכשיו, כשאתם יודעים מה המשמעות העומדת מאחורי צבעי הגאווה אנו גאים  לפרוס בפניכם 6 פירות קיץ בצבעי  הגאווה  אשר גדלו בזכות אור השמש! אילו יספקו לכם קיץ  מלא בחיים, בריאות, טבע, עסיסיות, מגוון,  הרמוניה והמון צבעוניות. כמו בדגל הגאווה, גם לצבעי הפירות השונים תפקידים רבים ומגוונים. לכל צבע יתרון בריאותי ולכן יש יתרון  בצריכה מגוונת של פירות בצבעים שונים.

דובדבן: הצבע האדום והבוהק של הדובדבן מגיע מהאנטוציאנינים, שמתפקדים גם כנוגדי חמצון ונוגדי דלקת, כך שמעבר למתיקות המעודנת של כדורי האושר האדומים האלו, יסיעו הדובדבנים בהגנה על בריאות הלב וכלי הדם.

מנגו: הצבע הכתום של המנגו מגיע בזכות הנוכחות המרשימה של בטא קרוטן . מדובר בפיטוכימיקל ממשפחת הקרטנואידידם הידוע כלוחם אמיץ במניעת מחלת הסרטן. בנוסף משמש כנגזרת לויטמין A. מלבדו עשיר המנגו גם בויטמין C , הידוע כנוגד חמצון. ספל קוביות מנגו יספק כ-70% מהמנה היומית המומלצת של ויטמין זה.

אננס: מחוספס מבחוץ אבל הכי מתוק מפנים! הפרי היפה הזה מהווה מקור עשיר לויטמין C: 100 גר׳ אננס יספקו כ-%60 ממנת ויטמין C היומית המומלצת. האננס מהווה גם מקור לסיבים תזונתיים ולויטמינים מקבוצה B .האננס מכיל תערובת אנזימים המכונה ברומלין, שיש המייחסים לה סגולות נוגדות דלקת.

תאנה : המתיקות של התאנה מלווה בשפע סיבים תזונתיים. 2 תאנים יספקו 20% ממנת הסיבים התזונתיים היומית המומלצת. התאנה מהווה מקור לויטמינים מקבוצה B ,לויטמין K ולמינרלים אשלגן, מגנזיום וברזל. כמו כן היא מהווה מקור לפוליפנולים – נוגדי חמצון התורמים להאטת תהליכי הזדקנות והתפתחות מחלות.

אוכמניות: כשכחול וסגול נפגשים מתקבל לו פרי מנצח! האוכמניות  מצטיינות בחיסול רדיקלים חופשיים. בין היתר בזכות הכמויות הגדושות של פיגמנטים אנתוציאנינים אותם מכילים.

שזיף סגול: צבעו הסגול של השזיף הוא הסגול של נוגדי החמצון האדומים-סגולים מסוג אנתוציאנינים (שהזכרנו כבר לפני…). מחקרים מצביעים על כך שתהליכי חמצון ותהליכי דלקת מוגברים הם גורמים משמעותיים בהזדקנות התקינה של המוח ובמחלות ניווניות תלויות-גיל של מערכת העצבים כמו אלצהיימר ופרקינסון.

ולסיום, תהיו בריאים, וגאים במי שאתם!

שיהיה סופש גאה, בריא ושמח!

תודה למועצת הצמחים על המידע המקצועי מהמדריך לצריכת פירות מ-5 קבוצות הצבע