סרטן המעי הגס: לא מרגישים בו עד שהוא מתפרץ

28367-Blog-photo-dor-3-35

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו (לאחר סרטן השד בנשים, וסרטן הערמונית בגברים) ועל פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן מדי שנה מאובחנים בישראל כ-3,000 חולים חדשים. החדשות הטובות הן שקיימות בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס. גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מאפשר לאתר פוליפים בשלב טרום סרטני, או לגלות גידול סרטני בשלב מוקדם וכך למנוע את התפתחות הסרטן וובדרך זו להעלות את סיכויי ההחלמה והריפוי. בדיקה פשוטה לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס יכולה להציל חיים!

מי צריך להיבדק ומתי?
הבדיקה המומלצת בישראל לאוכלוסייה בני 50-74 בסיכון רגיל  היא בדיקת דם סמוי בצואה פעם בשנה. הבדיקה מיועדת לנבדקים ללא סיפור משפחתי, מחלה תורשתית או מחלת מעיים כרונית. במקרים של גורמי סיכון אלו יש לפנות לרופא המשפחה לגבי גיל הבדיקה, סוג הבדיקה המומלץ ותדירות הביצוע.
בדיקת דם סמוי מתבצעת בבית באמצעות ערכת בדיקה הכוללת הסברים פשוטים וברורים.

אין צורך בהפניית רופא או בהכנות מיוחדות. ניתן לקבל ערכה ללא תשלום בכל המרכזים הרפואיים של מכבי: במעבדה, במרפאת האחיות או אצל רופא המשפחה.

ניתן להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס באמצעות שמירה על אורח חיים פעיל ובריא הכולל שמירה על משקל תקין, תזונה מאוזנת, הגבלת צריכת אלכוהול וביצוע פעילות גופנית סדירה.