מהמרים על DNA

22805-Blog-Photo-NEW_Hafsaka-(21637)-3

חשבתם לעצמכם פעם כמה זמן לוקח לעשן הסיגריות לפגוע ב-DNA שלכם? תוך כמה זמן מרגע שאיפת העשן נוצר נזק גנטי? חודש? חצי שנה? אולי אפילו יום? אל תהמרו על זה!

חוקרים מאוניברסיטת מינסוטה מצאו כי פחמימנים בשם PAH המצויים בסיגריות גורמים להיווצרות מהירה של רעלנים בדם הפוגעים בין היתר ב-DNA ומגבירים את הסיכון לחלות בסרטן, כך פורסם בכתב העת Chemical Research in Toxicology.

החוקרים עקבו אחר 12 נבדקים מעשנים ובדקו את רמת ה-PAH שבגופם. הם מצאו כי רמות הרעלנים בדם הנבדקים היו גבוהות ביותר בחצי השעה שלאחר העישון. כלומר, הנזק הוא מיידי והרסני, בניגוד לסברה שהנזקים מעישון הסיגריות נראים רק בטווח ארוך.

"ה-DNA הוא הצופן הגנטי של האדם, ומצוי בו מידע על כל תא ותא בגוף", מסביר ד"ר יוסי עזורי, מומחה לרפואת משפחה, מנהל היחידה למחקרים קליניים במכבי ומומחה לגמילה מעישון. "הוא נמצא בבסיס כל התאים והוא זה שקובע את התכונות הפיזיות שלנו, את מראנו החיצוני, את תפקוד האיברים ולמעשה – הוא התוכנית שלפיה אנו פועלים. כאשר תאי הגוף מתחלקים, ה-DNA משתכפל. בתהליך השכפול החומר הגנטי רגיש במיוחד ועל כן עלול ללכת לאיבוד או להשתנות".

המחקר ייחודי משום שהוא המחקר הראשון שבדק את השפעת ה-PAH מעשן הסיגריות, תוך נטרול מקורות PAH אחרים, כגון זיהום אוויר. ד"ר עזורי מוסיף: "תהליך שכזה עלול לפגוע אנושות בפעילות התאים התקינה. כך לדוגמה – אם חלבון אחד ישוכפל במקום אחר, עלולים להתרחש שינויים מרחיקי לכת בגוף, ואחד מהם הוא התחלקות תאים בלתי-מבוקרת – גידול סרטני".

"בעשן הסיגריות יש יותר מ-4,000 חומרים, מהם 43 נמצאו כמסרטנים – הם משפיעים על הצופן הגנטי ועלולים לגרום לשינויים ב-DNA. היות שהחומרים נכנסים למחזור הדם ולכל תא בגוף – מחלת הסרטן עלולה לפגוע בכל רקמה ותא".

"חשוב לציין כי השפעת החומרים בסיגריות נמצאה כבר לפני כמה עשרות שנים, ואילו בשנים האחרונות התגלו חומרים רעילים שעשויים לפגוע ב-DNA גם בנרגילה, הנתפשת לעתים כבלתי-מזיקה, בעיקר על ידי בני נוער והוריהם. ועל כן חשוב להדגיש – סיגריות, וגם נרגילה, גורמות לנזק בלתי-הפיך לגופנו כבר בתוך דקות, נזק שעלול להיות משמעותי ושאפשר למנוע אותו באמצעות הימנעות מעישון".