להפטר מגלֵי החום בטבעיות

28367-Blog-photo-40+17

השינויים ההורמונאליים אצל נשים בגיל המעבר לצד שינוי אורח החיים והתזונה גורמים למרבית הנשים לסבול מגלֵי חום.

יש המתארות זאת כגלים חולפים ויש המתארות זאת כבערה פנימית חזקה. כך או כך, התחושה אינה נוחה. ד"ר עדי צוונג-גונן, מנהלת רפואית של מכבי טבעי מסבירה מה הם אותם גלי חום וכיצד מתייחסת אליהם הרפואה המשלימה.

ד"ר צוונג-גונן, איך הרפואה המשלימה מסבירה את התופעה וכיצד ניתן לטפל בהן?
תופעת גלי החום והזעות הלילה נגרמת  עקב שינויים פיזיולוגיים, ביניהם שינויים הורמונאליים כאשר הגוף מייצר פחות אסטרוגן.הסינים רואים בגלי החום כמעין "הידלדלות החומר" ומכנים זאת כחום ריק – "חוסר יִין (YIN)".
כל אישה היא עולם ומלואו והטיפול משתנה מאישה אחת לחברתה. ניתן לטפל בגלי החום באמצעות דיקור סיני, צמחי מרפא, הוֹמֵיאוֹפָּתיה, שינוי הרגלי התזונה וכיו"ב. פעמים רבות הטיפול נעשה בשיטת ניסוי וטעייה. בוחנים מספר מרכיבים וכיצד הם משפיעים על התופעות. כמו כן, מטופלת יכולה לפתח עמידות לטיפול מסוים ואז יש לבחון שוב את המצב ולהיערך בהתאם.

לחלקן גוברת ההזעה דווקא בלילה, שעות שהן "שולט ה-יִין". המטפל ברפואה סינית מאבחן את מקור חוסר האיזון האנרגטי של האיברים הפנימיים כגון- כליות, כבד, מערכת העיכול וכדומה. בכל מקרה חשוב לראות באיזה מצב מצויים האיברים הפנימיים של המטופלת ואילו נקודות דיקור יסייעו לה לטיפול בגלי החום.

בתקופה זו ישנה נטייה טבעית להשמנה ולכן יש לשים לב לתזונה ולאורח החיים. מבחינת תזונת האישה, ההנחה המקובלת היא כי כל מזון הוא בעל איכות אנרגטית שונה  המשפיעה עלינו.אצל נשים רבות גלי החום מתגברים לאחר אכילה, במקרים כאלה ההמלצה היא לאכול את הארוחה האחרונה לפני 7 בערב. בנוסף, חשוב מאוד לשתות הרבה במהלך היום. המים יקררו באופן טבעי את הגוף וייסעו בהפחתת גלי החום. לא מומלץ לאכול תבלינים חריפים כגון פלפל חריף כיוון שהוא מחמם מאוד ולכן עלול לעורר גלי חום חזקים. כך גם לגבי תבלינים כגון הל, קינמון וכורכום. למרות זאת, ירקות "קרים" כגון חסה, מלפפון,ברוקולי, סלרי, חציל ועגבנייה יכולים בהחלט לסייע בקירור הגוף.

הומיאופתיה רואה את תופעת גלי החום כקשורה גם לגורמים רגשיים. אישה רגועה ושלווה יותר תסבול פחות מהתופעה. ההומיאופת נותן תכשיר (רמדי). במקרה זה, התכשיר מיועד להשפעה על המצב הרגשי. הטיפול פועל כמו קילוף הבצל. הטיפול לעיתים ממושך אך הוא מאתגר ויעיל מאוד. בטיפול מקלפים למעשה את שכבות הרגשות עד שמגיעים להיכרות מיטבית עם ה"אני", האמיתי.
בכל פעם שמצליחים להגיע לשלב מסוים אפשר להמשיך לקלף את השכבה הבאה. חשוב כי איש מקצוע מיומן יסייע בתהליך

כדאי להימנע מסאונה. ישנן נשים הרגילות לעשות סאונה אך בימים בהם ישנם גלי חום, הסאונה עלולה להגביר את התופעות ותחושת העצבנות. מקלחת עם מים פושרים לעומת זאת יכולה לסייע בהפחתת תחושת הלחץ.

גם פעילות גופנית עוזרת מאוד. כל אישה צריכה לבחור את הפעילות המתאימה לה הן מבחינה גופנית והן מבחינת ההנאה מהפעילות. אימון יוגה יכול להתאים לאחת, הליכה, ריצה, ריקוד יכולים להתאים לאחרת.

באופן כללי, את עיקר העבודה האישה עושה עם עצמה. היא צריכה לקבל בהשלמה את המעבר, השינויים ההורמונאליים והתופעות כחלק מהטבע. כדאי להגיע לייעוץ באחד ממרפאות מכבי טבעי, שם יוכלו להציע שילוב של טיפולים ברפואה משלימה תוך הסבר על התהליך ובמקביל לתת טיפים ביתיים אשר יקלו על התופעות בהתאם לאבחון.