לא רק קונדום

22805-Blog-Photo-NEW_Sex-(20316)1

החודש (ינואר) צוין שבוע המודעות לוירוס הפפילומה. למרות שמקובל לחשוב שקונדום הוא אמצעי ההגנה היעיל ביותר, נראה כי הוא לא מגן לחלוטין מפני הוירוס. ד"ר אדוארדו שכטר, מנהל מרפאת צואר הרחם במרכז לבריאות האישה במכבי ויו"ר החברה לקולפוסקופיה, מסביר.

"וירוס הפפילומה מאוד נפוץ באוכלוסיה, בעיקר באוכלוסיה הצעירה. קונדום אינו מגן בצורה מוחלטת מפני הוירוס וזאת מכיוון שהנגיף עובר במגע עור בעור. ההגנה האידיאלית מבוססת על חיסון, המוזרק לשריר בשלוש מנות על פני 6 חודשים. מומלץ לבצעו בגיל צעיר, לפני תחילת קיום יחסי המין. יש לציין שהחיסון יעיל נגד ספקטרום רחב של נגיפים, לכן גם אם אישה קיימה יחסי מין ונחשפה לחלק מהנגיפים, היא עדָין יכולה ליהנות מיתרונות החיסון. אגב, חשוב לציין כי גם בנים יכולים לקבל את החיסון המגן בין היתר מפני יבלות מין".

כיצד הידבקות בוירוס יכולה לגרום לסרטן צואר הרחם?

"הדרך מהחשיפה של הוירוס עד לסרטן ארוכה מאוד. לא כל מי שנחשף לוירוס יחלה בסרטן .אצל רוב הנשים שנחשפו לוירוס הגוף יתמודד ויתגבר עליו  באופן עצמאי. הבעיה היא עם אותה קבוצה קטנה בה הוירוס נשאר בגוף באופן קבוע. במקרים אלה יכול להתפתח סרטן ברירית צואר הרחם. עד כה המניעה היחידה שהיתה לנו היתה לגלות שינויים טרום סרטניים ע"י משטח PAPולטפל בהם, בתקווה שהם לא יתפתחו לסרטן. החיסון שיש לנו היום מונע מלכתחילה את שהות הוירוס בגוף לתקופות ארוכות ומונע התפתחות הסרטן".

כאשר אני נמצאת עם פרטנר קבוע, האם עדָין עלי להחסן מפני וירוס הפפילומה?

"באופן עקרוני, הוירוס מונע את ההדבקות לפני החשיפה. ברור שבזוגיות מונוגמית, עד כמה שאפשר להיות בטוח, אין חשיפה והיעילות של החיסון פחות חשובה, או קטנה יותר. בכל מקרה חשוב לבצע בדיקת PAP. הביטוי לוירוס יכול להופיע שנים לאחר ההדבקה, גם לפני התקופה בה בני הזוג נכנסו למערכת יחסים קבועה".

נכתב בשיתוף MSD