טרום סוכרת – מהו שלב טרם סוכרת?

צלחת מאכלים

"טרום סוכרת" אינה כואבת, אין לה סימפטומים שיכולים להתריע או להזהיר אותנו. לרוב אנו יודעים עליה מבדיקות דם אקראיות. הבשורה הטובה היא שיש מה לעשות, והרבה וזה תלוי בכל אחד מאתנו. מיכל סוקמן, רכזת הדרכה, תוכנית טרום סוכרת, מסבירה מהו מצב של טרום-סוכרת וכיצד עודף משקל משפיע על התפתחותו.

סוכרת היא מחלה שבה רמות הסוכר בגוף גבוהות מדי או נמוכות מדי. המחלה משפיעה על כלל המערכות בגוף ועלולה להוביל לפגיעה רב מערכתית, פגיעה לבבית, בכלי הדם, פגיעה בעיניים, פגיעה בתפקודים המיניים, בכליות ובגפיים. כיום אנחנו יודעים שהדרך הטובה ביותר למנוע את סיבוכי המחלה היא לאזן אותה מוקדם ככל האפשר. זו הסיבה שמתייחסים לשלב המקדים, שלב טרום-סוכרת, כאחד השלבים החשובים יותר לאיתור ולטיפול מהיר“.

מהו שלב טרום-סוכרת?

“בטרום-סוכרת ערכי הסוכר מתחילים להיות גבוהים מהנורמה המומלצת. יחד עם זאת עדיין אינם גבוהים עד כדי סוכרת. הבדיקות בהם אנו משתמשים הם סוכר בצום. שם הערך התקין הוא עד 100 וערך של המוגלובין מסוכרר HbA1c כאשר הערך התקין שלו הוא עד 5.7. ערך הגבוהה מערך זה מלמד אותנו שיתכן ואנו במצב של טרום סוכרת".

מה הקשר בין השמנה וטרום סוכרת?

“השמנה או עודף משקל תורמים להתפתחות טרום-סוכרת. השמנה מובילה לתנגודת לאינסולין. זהו מצב בו האכילה המוגברת גורמת לגוף להיות אדיש לאינסולין. הלבלב מפריש יותר ויותר אינסולין על מנת לתת כיסוי לאכילה ולתנגודת. מצב זה מתיש ושוחק את הלבלב עד אשר חלה פגיעה ביכולתו להפריש מספיק אינסולין. אינסולין הוא הורמון המופרש מהלבלב ואחראי על הכנסת הגלוקוז לתאי הגוף. הגלוקוז הוא מקור האנרגיה של תאי הגוף.
בנוסף לכך, אנו רואים שיש קשר גנטי המשפיע על הסיכון להופעת שינויים ברמות הסוכר.

האם ויטמינים ותוספי תזונה יכולים להשפיע על רמת הסוכר בדם?

“לצערנו, אין פתרונות קסם. המחקר לא הצליח למצוא ויטמינים או מינרלים או מזונות מיוחדים שיוכלו למנוע או לתקן את הנזק שנגרם. לתזונה נכונה יש תפקיד מרכזי באיזון הסוכר.
חשוב להקפיד על דגנים מלאים, קטניות, ירקות בשפע וחלבון איכותי כגון מוצרי חלב ובשר דלי שומן או מקורות חלבון מהצומח. מומלץ להוסיף לתזונה גם אגוזים במידה ופירות. מומלץ להפחית מזון מעובד וקמח לבן עד כמה שאורח החיים שלנו מאפשר זאת”.

האם טרום סוכרת הוא מצב בלתי הפיך? האם אפשר לטפל במצב?

בהחלט –ניתן לאזן את רמות הסוכר ואפילו להפוך את המצב. איתור מוקדם של טרום סוכרת מאפשר לנו לקחת את הבריאות בידינו ועם שינויים נכונים לדחות ואף למנוע את הופעת הסוכרת בעתיד. בשלב זה הדרך הטובה ביותר לטיפול הוא שינוי אורח החיים, הקפדה על תזונה נכונה ומשקל תקין. נוסף על כך, חשוב להקפיד על פעילות גופנית ולהיגמל מעישון באופן מוחלט. חשוב לזכור כי לא מדובר בדיאטה מסוימת אלא שיפור אורח החיים והתאמת התזונה לאדם על-ידי איש מקצוע.
אנחנו יודעים שזהו שלב משמעותי מאוד בהתפתחות מחלת הסוכרת וככל שהטיפול יהיה מדויק ומהיר יותר, כך יהיו פחות פגיעות בשלבים מאוחרים יותר. במידה ויש קושי בשינוי משמעותי, יש רופאים שימליצו להתחיל בטיפול תרופתי בסיסי”.

“חשוב להבין, זה השלב הקריטי. זה הזמן להוריד במשקל, לעשות את השינוי הרצוי ולהציל את התפקוד הלבלב שלנו. ככל שניתן לזמן לעבור ורמות הסוכר יעלו כך השינוי יהיה קשה יותר.

מצב של טרום-סוכרת מאובחן לעיתים בשלב בחיינו בו אנחנו פחות פנויים וקשובים לגוף שלנו. אנחנו עמוסים בעבודה, עם הילדים ושגרת החיים המתוחה. אנחנו מזניחים את הבריאות שלנו ומוותרים לעצמנו. זה הזמן בו יוצרים את הנזקים במקום לטפל בהם . חשוב לעצור, להיבדק על ידי רופא המשפחה ולשנות. אותו שינוי יחלחל גם לילדים שלנו. הם ילמדו מהו אורח חיים מאוזן ובכך נסייע גם להם במניעת המחלה”.

למידע על טרום סוכרת בערבית – مرحلة ما قبل السكري