הקשר בין שפמים לסרטן הערמונית

איש עם שפם

שפם יכול להיות דבר מאד מצחיק. סרטן הערמונית כבר לא מצחיק בכלל. ובכל זאת יש קשר בין שני הדברים הללו והוא נקרא – מובמבר. מובמבר הוא שילוב בין המילים "נובמבר" ו "mustache" (שפם בלעז) שיחד יוצרות את השם הקליט שמציין את חודש המודעות לבריאות הגבר וסרטן הערמונית.
בשנים האחרונות הבינו אלו המעוניינים לקדם מודעות למחלות מסוימות, כי דרך קמפיינים תקשורתיים משעשעים או מסקרנים, ניתן להציף נושאים חשובים הנוגעים לבריאות הציבור. ומה יכול להוות תמריץ טוב יותר לשיחה על מחלה כזו או אחרת, מקולגה לעבודה שמגיע פתאום עם שפם למשרד ועכשיו צריך להסביר מדוע?


איך הכל התחיל?

בשנת 1999 הוקמה באוסטרליה עמותה ששמה לה כמטרה להגביר את המודעות לבריאות הגבר בכלל וסרטן הערמונית בפרט. הסממן החיצוני שבחרו הוגי הרעיון כסמל, הלא הוא השפם, מזוהה כל כך עם גברים ואם לשפוט לפי ממדי התופעה, הרי שגברים ברחבי העולם אימצו בשמחה את הקריאה לגדלו חודש שלם, לדבר עליו ועל מה שהוא מקדם וכמובן להצטלם.

אבל סרטן כאמור, לא מצחיק כמו שפם

ישנן כמה סוגי מחלות המזוהות ספציפית עם גברים, סרטן הערמונית היא אחת מהן. אך לא רק… מפליא ככל שישמע הדבר, גם מחלות שמזוהות דווקא עם נשים, תוקפות גם גברים. סרטן השד, אחת המחלות הקטלניות ביותר כשאינה מתגלה בשלביה הראשונים, תוקפת גם גברים. אמנם מדובר באחוזים קטנים יחסית אך עדיין, גם אתם הגברים חייבים לגשת ולהיבדק אם אתם חשים כאבים או גוש לא מזוהה בחזה – גילוי מוקדם מציל חיים! באתר שלנו תוכלו לקרוא עוד על דרכי הגילוי, הסימפטומים ושיטות הטיפול.
סרטן הערמונית, הוא אחד מסוגי הסרטן החמקמקים ביותר. התפתחות המחלה איטית מאד ולא אחת נוטים הלוקים בה לפטור את הסימנים המחשידים בלא כלום וכשכבר מגיעים לרופא לאבחון, לא פעם זה כבר מאוחר מדי. עליכם להיות קשובים לגופכם וכל שינוי בהרגלי מתן השתן הנמשכים יותר מכמה ימים צריכים להדליק נורה אדומה. קשיים בהטלת שתן, תכיפות מוגברת או כל אי נוחות שאינה מוכרת הם סימפטומים שצריכים לגרום לכם לדווח על התופעות לרופא המשפחה שלכם שיבחן את הנושא ויחליט האם יש צורך בבדיקות לאיתור גידול בערמונית.

גילוי מוקדם הוא לב העניין

כמו ברוב סוגי הסרטן, גילוי מוקדם יכול לשנות בצורה דרמטית את סיכויי ההחלמה. הנטייה הטבעית שלנו היא להזניח מיחושים ואי נוחות כי הרי "יש דברים חשובים יותר כרגע". ואנו אומרים – לא! אל תדחו ואל תתמהמהו כי אם חלילה החל בגופכם תהליך ממאיר, כל יום שעובר יכול לשנות את עתידכם. מכבי מציעה למבוטחיה שלל בדיקות סקר רפואיות, כל אחד בהתאם לגילו, מינו והשתייכות לקבוצת סיכון כזו או אחרת: בדיקות גנטיות, לחץ דם, דם סמוי בצורה ועוד. בדיקות אלה משמשות כלי יעיל לאבחון מחלות או סיכון להתרחשות מחלה – אפילו עוד לפני הופעת הסימפטומים.

בעמוד מכבי און ליין תוכלו ללמוד על זכויותיכם, לקבוע תורים ולקבל מידע רב הנוגע לסוגי בדיקות, פיענוח תוצאותיהן ועוד ועוד. אל תתנו ליד הגורל לקבוע את עתידכם, וזכרו: עם שפם גדול מגיעה אחריות גדולה.