המזון שהתחפש

אוזני המן

פורים הוא חג המסיכות והתחפושות ורובינו אוהבים את החג הזה כי לפעמים זה כיף להתחפש ולעמיד פנים שאנחנו מישהו אחר. ומה לגבי מזון שמעמיד פנים שהוא משהו אחר? מזון שמעמיד פנים שהוא בריא ומזין אבל בעצם הוא בכלל לא כזה?  אניה רויטפלד, רכזת תחום הסוכרת במחוז השרון, מספרת לנו על המזון שהתחפש…

פורים הוא הזדמנות נהדרת להסיר את המסיכה מכמה מזונות כאלה, למשל:

  • "חטיף בריאות" הוא הרי חייב להיות בריא לא? המילה "בריאות" אפילו מופיעה בשמו!
    אז זהו, שהוא ממש לא חייב להיות כזה! רוב חטיפי הבריאות והאנרגיה עתירים בסוכר, שומן צמחי מוקשה, נתרן וחומרים משמרים ואלה בדיוק הדברים מהם נרצה להימנע כאשר אנו רוצים לאכול בריא יותר.
  • סלט. מה כבר יכול להיות לא בריא בסלט? אז הירקות עצמם הם בהחלט בצד הבריא של המפה אבל מה קורה עם הרוטב והתוספות? הרבה רטבים מכילים בתוכם כמויות גדולות של סוכר, מלח ושמן והרטבים התעשייתיים מכילים גם מייצבים וצבעי מאכל.
    רטבים כאלה ותוספות כמו קרוטונים מטוגנים יכולים להוסיף לסלט שלכם הרבה מאוד קלוריות מיותרות וכאמור גם סוכר ומלח.
  • מים בטעמים– אז נכון, הם שקופים וגם פחות מתוקים מהמשקאות הקלים מהם רבים מאיתנו כבר יודעים להימנע אך הם עדיין מכילים סוכר ולכן עדיין מומלץ להפחית בצריכתם.
  • מאפים ועוגיות ללא סוכר. נשמע מאוד מפתה, נשמע שזה ממש "לאכול בלי והרגיש עם" אבל זה לא באמת כך… הרי המאפה בכל מקרה מכיל קמח, שומן, ביצים ורכיבים אחרים. אם תשימו לב לאריזות תראו שאין הרבה הבדל בערכים התזונתיים בין המוצר הרגיל למקבילו ללא הסוכר. חשוב גם לציין שלרוב בתעשייה יהיה שימוש בממתיק אלכוהולי שהינו טעים יותר אך גם מכיל פחמימות וקלוריות. חולי הסוכרת ישימו לב שגם מתוקים מהסוג הזה בהחלט מעלים סוכר בדם ומי שחושב שמוצרים כאלה יעודדו ירידה במשקל ישים לה שזה לא ממש עובד.

אז אחרי שחשפנו את פרצופם האמיתי של מזונות האלה מה עושים?

אם חשקה נפשנו בחטיף אפשר לקחת פרי או אגוזים לא קלויים (או גם וגם וכך יהיה גם טעים יותר), אפשר גם לחפש מתכונים ביתיים לחטיפי גרנולה שלא יכילו כל כך הרבה סוכר ומלח וכמובן גם ללא חומרים משמרים.

כאשר מתיישבים לאכול סלט נתבל אותו במעט שמן זית ולימון ולא ברוטב שמגיע מוכן בבקבוק ואם מזמינים סלט במסעדה תמיד נבקש את הרוטב בצד על מנת שאנחנו נהיה אלה ששולטים בכמות הרוטב. את הקרוטונים אפשר להחליף באגוזים או גרעינים או להכין בטוסטר-אובן קרוטונים מלחם מלא המתובל למשל בשמן זית ושום.

נשתה מים רגילים ואם נרצה נוסיף נענע, פלח לימון או פלח תפוז לגיוון הטעם.

בנוגע למאפים ללא סוכר- כפי שהסברתי בדרך כלל אין הבדל משמעותי בערך הקלורי ובכמות הפחמימות בין המוצר הרגיל וזה שללא סוכר ולכן אם נקפיד על כמויות אפשר גם לאכול את "הדבר האמיתי".

שיהיה לכולנו חג פורים שמח, טעים ובריא!