מניעת סרטן – היום הבינלאומי

זמן קריאה: 11 דקות
|
11 בפבר 2018

סרט סגול למודעות לסרטן מונח על שתי כפות ידיים

מעטות הן המילים המקפלות לתוכן כל כך הרבה חששות, צער וכאב, ובהתקבל האבחנה – "הנך חולה בסרטן" מדובר ברגע קשה עבור החולים והקרובים להם. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי אבחון מוקדם יכול להציל חיים וכי אורח חיים בריא ומאוזן יכול להקטין את הסיכוי לחלות. לרגל היום העולמי למניעת סרטן, ד”ר נאוה זיגלמן-דניאלי מנהלת המערך הרפואי האונקולוגי, ותמר אלקלעי מנהלת קידום בריאות ארצית באגף הסיעוד והמוקדים הרפואיים במכבי שירותי בריאות נותנות מידע מציל חיים שחשוב לכל אחד ואחת להכיר

מהי שכיחות הסרטן בישראל?

על פי נתוני משרד הבריאות, נכון לשנת 2015 אובחנו בישראל קרוב ל-30,000 תושבים עם גידולים סרטניים וגידולי מוח שאינם סרטניים. בסך הכל אובחנו מעט יותר מ-26,000 תושבים עם גידולים פולשניים, כלומר גידולים אשר עלולים לשלוח גרורות. הגידולים השכיחים ביותר בגברים הם גידולי הערמונית והריאות, ובנשים הגידול השכיח ביותר הינו סרטן השד.

בהשוואה לנתונים עולמיים ממדינות ה- OECD ישראל ממוקמת במקום ה-18 מתוך 34 בשכיחות התחלואה בסרטן (נחשב גבוה יחסית), וממוקמת במקום ה-28 מתוך 34 בשכיחות התמותה מסרטן (הרבה מתחת הממוצע). יתכן כי הנתונים המצביעים על שיעורי תמותה נמוכים ביחס לשכיחות התחלואה, נובעים בחלקם ממודעות גבוהה וגילוי מוקדם, ובחלקם משקפים מערכת בריאות מתקדמת המאפשרת טיפולים חדישים ויעילים למחלה.

כיצד ניתן להפחית את סיכון לחלות בסרטן? 

הרבה פעמים איננו יודעים מדוע אדם מסוים חלה בסרטן, ובכל זאת, ישנם מספר כללים פשוטים המסייעים לשמירה על חיים בריאים בכלל ועל הפחתת תחלואה מסרטן בפרט, והם כוללים:

 • הימנעות מעישון סיגריות ומוצרי טבק נוספים: עישון הוא גורם סיכון משמעותי הקשור לעליה בתחלואה במחלות הלב וכלי הדם, במחלות הריאה, ובתחלואה ובתמותה ממחלת הסרטן. מבין הממאירויות השונות ידוע על קשר בין עישון ובין הסרטנים הבאים: ריאה, גרון, וושט, קיבה, כבד, לבלב, מעי גס ורקטום, כליה, שלפוחית השתן, צוואר הרחם, ולוקמיות מסוימות. הפסקת עישון מפחיתה לאחר תקופה מסוימת את הסיכון ומביאה לשיפור משמעותי בבריאות המעשן והאנשים שבסביבתו. ההימנעות מעישון חשובה בכל גיל, והיא מעלה את תוחלת החיים ומשפרת את איכותם. לאפשרויות הגמילה מעישון במכבי>>
 • שמירה על משקל תקין: שמירה על משקל גוף תקין לאורך כל החיים היא אחד הגורמים המגנים מפני סרטן ומפני מחלות כרוניות נוספות. המשקל מוגדר באמצעות מדד מסת הגוף, ה-BMI Body) Mass Index). מדד ה-BMI מחושב על ידי חלוקת המשקל בק"ג בריבוע של הגובה במטרים.
  אם ה-BMI שלכם הוא מעל 25, אתם נחשבים כבעלי משקל עודף, בעוד ש-BMI מעל 30 מוגדר כמשקף מצב של השמנה. ככל שמדד ה-BMI גבוה יותר, כך עולה הסיכון לחלות בסרטן, ובמחלות אחרות כגון סוכרת, מחלות לב ושבץ. ממחקרים עולה קשר בין השמנה לבין עלייה בשכיחות גידולי רחם וגידולי השד לאחר גיל הבלות בנשים, מילומה נפוצה וחלק מגידולי דרכי העיכול (וושט, קיבה, כבד, דרכי מרה ומעי גס).
  באופן אידאלי ה-BMI צריך להיות בין 18.5 ל-25. שילוב של תזונה מאוזנת ופעילות גופנית הוא הדרך הטובה והבטוחה ביותר להפחית במשקל. רופא המשפחה או תזונאית יוכלו לסייע בידיכם לעשות זאת.
  לקבוצות "מכבי קל" – קבוצות לשינוי הרגלי אכילה במכבי.
 • אכילה בריאה: לתזונה חשיבות רבה כגורם העשוי להפחית או עלול להגביר את הסיכון להתפתחות סרטן כמו סרטן מעי הגס, הקיבה, הריאות, השד ,הערמונית ועוד. באמצעות תזונה נכונה ומאוזנת תוכלו לספק לגופכם את הוויטמינים וחומרי היסוד הנחוצים לו לתפקוד תקין. מומלץ לאכול לפחות חמש מנות של פירות וירקות בכל יום. ירקות הנמנים על משפחת המצליבים כמו ברוקולי, כרובית, כרוב, כרוב ניצנים וקולורבי נחשבים כאמצעי הגנה טובים העשויים לבלום התפתחות סרטן. סיבים תזונתיים ידועים בהשפעתם המגינה בעיקר בכל הנוגע להפחתת סיכון לחלות בסרטן מעי הגס והחלחולת. מומלץ להגביל את צריכת הבשר האדום והבשר המעובד כולל בשר בקר, כבש, נקניקים והמבורגר.
 • פעילות גופנית סדירה: לפעילות גופנית תוארה השפעה חיובית המגנה מפני מחלות כרוניות שונות ובמקרים מסוימים גם מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן. למרבית האנשים מומלץ לערוך פעילות גופנית במשך שלושים דקות מדי יום, לפחות חמש פעמים בשבוע. הפעילות צריכה לגרום לעלייה בדופק, למשל באמצעות הליכה, שחיה, רכיבה על אופניים וכו'. שימו לב כי מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה לפני תחילת פעילות גופנית חדשה.
  לקבוצות פעילות גופנית במכבי>>
 • הגבלת צריכת אלכוהול: מעבר לתופעות מוכרות של הרעלה זמנית כתוצאה משתיית יתר של אלכוהול, לצריכה מוגברת וקבועה של אלכוהול ישנן השפעות בריאותיות הקשורות לעליה בתחלואה של המוח והכבד, וכן עלולות להביא לעליה בסיכון למחלות ממאירות כגון סרטן הפה הלוע והגרון, גידולי הוושט המעי והכבד, וסרטן השד. לכן, מומלץ להגביל את צריכת האלכוהול – לגברים מומלץ להגביל את צריכת האלכוהול לעד שתי מנות משקה ליום, ולנשים מומלץ להגביל את צריכתו לעד מנת משקה אחת ביום. (מנת משקה כוללת: פחית/בקבוק בירה, כוס יין או כוסית משקה חריף). יש להימנע מצריכת אלכוהול במהלך ההיריון, בגיל הילדות והנעורים.
 • צמצום החשיפה לקרינת השמש: חשיפה מבוקרת לשמש מסייעת להפחית את הסיכון לחלות בסרטן העור. חשוב להימנע מחשיפה לשמש בשעות המסוכנות שבהן עוצמת הקרינה גבוהה במיוחד (16:00-10:00) ולהגן על הגוף באמצעות כובע רחב שוליים, ביגוד מתאים, משקפי שמש ומסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 לפחות. בנוסף לכך יש להימנע מחשיפה למיטות שיזוף שהוגדרו כמסרטנות בבני אדם.
 • חיסון טרם התחלת פעילות מינית כנגד נגיף הפפילומה האנושי (HPV): החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (Human Papilloma Virus, HPV) נועד למנוע את המחלות שעלולות להתפתח בעקבות הדבקה בנגיף, לרבות מחלת המין קונדילומה וסרטן צוואר הרחם. קיימים שני חיסונים פעילים נגד נגיף הפפילומה האנושי המאושרים לשימוש בישראל עבור גברים ונשים. החיסון הוכנס לשגרת החיסונים בבית הספר לבנות ולבנים בכתה ח'. למידע נוסף אודות קבלת חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי במכבי>>

מהי חשיבות האבחנה המוקדמת של סרטן? 

אבחון מוקדם של סרטן מאפשר במקרים רבים לשנות את מהלך המחלה ולהגדיל את סיכויי ההחלמה. חלק מסוגי הסרטן אינם כוללים סימנים מוקדמים ולעתים הסימנים מופיעים רק בשלב מתקדם. עם זאת, ניתן לגלות סוגי סרטן שכיחים בשלבים המוקדמים. לכן, חשוב להקפיד על ביצוע בדיקות סקר במועדים המומלצים. בקרב אוכלוסייה הנמצאת בסיכון מוגבר לגידולים ספציפיים, למשל, אנשים עם סיכון תורשתי לגידולי המעי הגס או נשים עם סיכון גנטי לגידולי השד, יש צורך בבדיקות תקופתיות ייעודיות מגיל צעיר, בהתאם להמלצות הרפואיות ולמאפיינים האישיים. למידע נוסף בנוגע לבדיקות המומלצות עבורכם, פנו לרופא המטפל.

מהן בדיקות הסקר המומלצות בישראל לאבחון מוקדם של הסרטן ומתי מומלץ לערוך אותן? 

ככלל, בדיקות הסקר נועדו להפחתת התחלואה והתמותה בקרב אנשים "בריאים" אשר אינם סובלים מתסמינים המצריכים בירור מעמיק.

בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס:

סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בישראל. בדיקות הסקר התקופתיות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מומלצות לקבוצות שנמצאות בסיכון ללקות במחלה.

לכל אדם מגיל 50 מומלץ לבצע בדיקת דם סמוי בצואה פעם בשנה כבדיקת סקר תקופתית. מדובר בבדיקת מעבדה פשוטה ויעילה. למשתייכים לקבוצות בסיכון מוגבר, מומלץ לערוך בדיקות קולונוסקופיה מעקב קבוע והתייעצות רפואית

בדיקת ממוגרפיה (Mammography) לגילוי מוקדם של סרטן השד:

ממוגרפיה היא צילום רנטגן ייחודי של רקמת השד ומהווה אמצעי רפואי ראשוני לאיתור מוקדם של סרטן השד. באמצעות בדיקה זו אפשר לאתר כ-90% מהגידולים הממאירים בשד. הבדיקה מומלצת בישראל אחת לשנתיים בין הגילאים 50 עד 74 לנשים בסיכון רגיל. לנשים שחלו או לכאלו הנמצאות בקבוצת סיכון מוגבר למחלה מומלץ מעקב ויעוץ גנטי  בהתאם להמלצת הרופא.

בדיקת פאפ (משטח צוואר הרחם):

בדיקה לאיתור ולאבחון מוקדם של מחלת סרטן צוואר הרחם אצל נשים. בבדיקה זו בודקים את הרירית, תאי צוואר הרחם, במעבדה הפתולוגית. הבדיקה מומלצת כבדיקת סקר בגילאים 25-65, אחת לשלוש שנים. הזכאות לבדיקה נקבעת על פי קריטריונים של גיל האישה וצורך רפואי בבדיקה. הבדיקה בסל התרופות לנשים בגילאים 35-54, אך במכבי הורחבה הזכאות כבר מגיל 25. מכבי  הוסיפה לאחרונה לבדיקת משטח צוואר הרחם בדיקה חדשה המזהה נוכחות של וירוס הפפילומה (HPV) אשר יכולה לזהות גם נשאות לנגיף, ולא רק נגעים טרום־סרטניים או סרטניים.

למידע נוסף על בדיקות לגילוי מוקדם של מחלות הסרטן>>

חשד למחלת הסרטן: מתי כדאי לפנות לרופא? 

 • חשוב שכל אדם יכיר את גופו ויהיה ער לשינויים ולתסמינים. אנא שימו לב לתסמינים האלה:
 • נפיחות חריגה או גושים
 • כאב
 • צהבת
 • כיבים
 • נפיחות בבלוטות הלימפה
 • שיעול דמי
 • כאבים בעצמות
 • ירידה במשקל
 • אובדן תיאבון
 • עייפות
 • הזעת לילה

שימו לב כי תסמינים רבים מבין אלה שהוזכרו יכולים להיגרם בשל מצבים שאינם סרטניים. לכן, גם אם אתם סובלים מהתסמינים ברשימה, אין הדבר מעיד בהכרח על נוכחות גידול סרטני. בכל מקרה של ספק, או של שינוי אשר אינו חולף במצב הבריאותי, התייעצו עם רופא המשפחה.

וכמה מילים על הטיפול במחלת הסרטן: 

כדאי לדעת כי בשנים האחרונות יש פריצות דרך משמעותיות בהבנת מחלות הסרטן השונות, תוך זיהוי שינויים מולקולריים בגידולים, שיכולים לסייע לטיפול יעיל יותר. בנוסף, יש התקדמות משמעותית בטיפולים המפחיתים את תופעות הלוואי בטיפול במחלה. אם אובחן סרטן, מומלץ על טיפול על ידי צוות של אנשי מקצוע בעלי מומחיות בתחום.

למידע נוסף באתר מכבי על מחלת הסרטן>>

לעלון האגודה למלחמה בסרטן בנושא מניעה ואבחון מוקדם של סרטן: http://bit.ly/2EjJfNo

בברכת בריאות שלמה!