בית החולים המתקדם של מכבי אצלך בבית

מכבי מביאה בשורה בתחום אשפוז הבית ומקימה את בית החולים הראשון בבית.
ד"ר עמרי שינטל, מומחה ברפואה פנימית ומנהל בית החולים, מספר על ההתפתחויות האחרונות בתחום אשפוז הבית ומציג מחקרים חשובים מהארץ ומהעולם שמצביעים על שיפור דרמטי במצב המטופלים שטופלו בביתם

במקביל לעלייה בתוחלת החיים בימינו ישנה גם עלייה בשיעור האנשים שחולים במחלות כרוניות וזקוקים לטיפול בתדירות גבוהה יותר. לצד זה, עולה גם הצפיפות בבתי החולים, מה שמעלה את הסיכון להידבק בחיידקים ובזיהומים מיותרים. בנוסף, ישנו הפן הנפשי של המטופלים, שכן האשפוז בבית חולים מהווה עבור אנשים מבוגרים וקשישים במיוחד, אירוע קשה להתמודדות וגורם לירידה תפקודית.

בשנים האחרונות, השתפרו מאוד האמצעים לקיום תקשורת מרחוק ובנוסף, הציוד הרפואי הפך משוכלל ונגיש יותר. לכן ניתן לאפשר אשפוז בית שמקל גם על החולה וגם על בתי החולים. לצד זה, גם תקופת הקורונה לימדה אותנו שכדאי להימנע כמה שניתן מלהגיע לבתי חולים.

חברי מכבי זכאים לאשפוז בית. לפרטים על הזכאות >>

בית החולים המתקדם של מכבי אצלך בבית

מכבי הייתה הראשונה מבין קופות החולים בישראל לפתח אשפוז בבית כחלופה נכונה ומותאמת יותר לאשפוז בבית חולים במקרים רפואיים רבים. בתחילת הדרך שירות אשפוז הבית של מכבי היה שכיח בעיקר בקרב מטופלים מבוגרים כחלופה לאשפוז במחלקות פנימיות. עד היום למעלה מ-3000 חברי מכבי בחרו להשתמש בשירות אשפוז בית. תוצאות הטיפול הרפואי הינן מצוינות, ההחלמה מהירה יותר ושביעות הרצון של המטופלים ובני משפחותיהם גבוהה ביותר, כמו גם הרופאים המפנים.

בית החולים של מכבי בבית מתמקד בשינוי מערך האשפוז בישראל ובהשגת בריאות ואיכות חיים לחברי מכבי. כדי להשיג מטרות אלה הורחבו האבחנות המאפשרות אשפוז בבית לתחומים הבאים: היריון, בריאות הנפש, אורתופדיה לאחר ניתוח, נוירולוגיה, אונקולוגיה ועור.

באילו מקרים רפואיים מפנים לאשפוז בבית?

המקרים הכי שכיחים הם מחלות זיהומיות כמו דלקת בדרכי השתן, דלקת ריאות, זיהומים בעור והחמרה של מחלות כרוניות כמו אי ספיקת לב או מחלת ריאות כרונית. בנוסף לאלו, לרופאים ניתן מרחב פעולה שמאפשר להם לשלוח לאשפוז בבית אנשים עם מצבים רפואיים לפי שיקול דעתם המקצועי.
ברוב המקרים הללו נחסך מהמטופלים מלכתחילה הביקור במיון מה שמקל על כל הצדדים.

איך זה עובד ואילו שירותים ניתנים במסגרת בית החולים בבית?

רופאי המשפחה מוסמכים להפנות את המקרים הרפואיים הרלוונטיים במקום למיון, ישירות לאשפוז בבית. הצוות הרפואי מגיע לבית המטופל תוך שעות בודדות, מבצע בדיקה ומתחיל בתכנית הטיפול.

השירותים הניתנים למאושפזים בבית (בהתאם לשיקול דעת רפואי):

• ביקור יומי של רופא.ה
• ביקור יומי של אח.ות
• טיפול תרופתי בבית (מכבי דואגת לכל התרופות והציוד הרפואי הנדרש)
• ביצוע בדיקות דם בבית
• ייעוץ רפואי ע"י רופא.ה מומחה.ית
• ביצוע בדיקות הדמיה, לרבות הסעה לביצוע בדיקות אלו במתקני מכבי במהלך האשפוז
• טיפול ע"י צוות רב מקצועי עפ"י תכנית ההתערבות

המענה הרפואי זמין למטופלים 24/7

השירותים ניתנים ללא עלות על ידי אחים.יות ורופאים.ות שעברו הכשרות ייעודיות לטפל בחולים במסגרת אשפוז בבית, כמו גם יועצים רפואיים מומחים שנותנים מענה מקצועי רלוונטי.

צוות בית החולים בבית משתמש בכלים מתקדמים של ניטור ובדיקה מרחוק וכמובן בבית המטופל נמצא כל הציוד הנדרש לטיפול במצבו הרפואי. הצוותים יודעים לבצע בדיקות רבות בבית החולה ואם יש צורך בכך, דואגים להסעת המטופל לבדיקות שאינן יכולות להתבצע בבית.

מהם היתרונות של אשפוז בית על פני אשפוז בבית חולים?

עבור החולה עצמו – הימצאות בסביבה ביתית מוכרת ומוגנת כשהוא נהנה מכל הנוחות של ביתו לצד קבלת כל הטיפולים המקצועיים הדרושים לו על מנת להביא להחלמתו המהירה.

המטופל יכול להמשיך, לקבל אורחים ומבקרים בנוחות וללא מגבלות ולנהל שגרת חיים רגילה חרף המצב הרפואי אליו נקלע. השהיה בביתם שלהם מאפשרת למטופלים לחוש פחות לחץ וחרדה סביב האשפוז, מה שמשפר את תהליך ההחלמה שלהם.

מעבר לכל אלו, נחסכת מן המטופל השהות בבית החולים, בו הסיכוי להיחשף לזיהומים גבוה ועשוי לסכן חיים. על פי הערכות משרד הבריאות, כ-6,000 ישראלים נפטרים מדי שנה כתוצאה מחשיפה לזיהומים נרכשים בבתי החולים.

עבור משפחתו של החולה – אין עוד צורך לנסוע למקומות רחוקים, להתמודד עם הוצאות כספיות הכרוכות בתחבורה וחנייה ואובדן ימי עבודה ואין מגבלות על שעות הביקור. יתרה מכן, למשפחה חלק פעיל בטיפול ובתמיכה בחולה.

אשפוז בית שם את המטופל במרכז, ומאפשר לו טיפול מותאם אישית באופן נגיש ומידי ובנוחות המרבית המסייעת להחלמתו.

מחקרים שנעשו בתחום אשפוז בית

בשנים האחרונות נערכו בעולם מחקרים רבים בתחום אשפוז בית ובכולם נצפתה שביעות רצון כללית גבוהה של המטופל ומשפחתו מתהליך האשפוז וההחלמה. בנוסף, נצפו הרבה פחות זיהומים, ורמות חרדה ולחץ מופחתות, ירידה באשפוזים חוזרים ופחות ירידה תפקודית בדגש על קשישים. בנוסף חלק מהמחקרים הראו גם שיעורים נמוכים יותר של תמותה בקרב מי שאושפזו בביתם.

כמו כן, בסוף 2020 נערך מחקר במכבי במסגרתו בוצע סקר שביעות רצון בקרב מאות מטופלים שהיו מאושפזים בבית לאחר שהופנו ממחלקות פנימיות או ע"י רופאי המשפחה שלהם לחלופה זו.
שביעות הרצון הכללית של המטופלים ובני משפחותיהם מהטיפול והשירות באשפוז בית הייתה מרשימה – כ-90% אחוזים דיווחו על שביעות רצון גבוהה או גבוהה מאוד.
כשנשאלו אם יתקלו בבעיה דומה בעתיד היכן ירצו להתאשפז – מרביתם ציינו כי יבחרו להתאשפז שוב בבית.

במחקר נוסף שנערך במכבי, שהשווה את האשפוזים בבית לעומת בית חולים בהיבט אבחנות במחלות זיהומיות בדרכי הנשימה, דרכי שתן, ועור, נמצא כי משך האשפוז היה קצר יותר משמעותית באשפוז בית.

לסיכום, אשפוז הבית הוא רפואת העתיד במיטבה ונמצא כעת במגמת התפתחות עולמית כאשר מגיפת הקורונה חידדה משמעותית את הצורך בכך. בשנים הקרובות יותר ויותר מטופלים יאושפזו מלכתחילה בביתם ללא כל צורך להגיע למיון ולמחלקות הפנימיות ובכך יימנעו מחשיפה למחלות מיותרות שעשויות לסכן את חייהם.

המפתח להצלחה טמון בשיתוף פעולה של מערכת הבריאות כולה, הן מצד הקהילה והן מצד בתי החולים, ובמכבי שואפים שכלל החברים המתאימים לכך יוכלו לבחור להתאשפז בבית תוך קבלת טיפול איכותי ומעטפת שירותים שלמה, כבר בחורף הקרוב.

חברי מכבי זכאים לאשפוז בית. לפרטים על הזכאות >>

ד"ר עמרי שינטל הוא רופא מומחה ברפואה פנימית ומנהל רפואי של אשפוז בית במכבי שירותי בריאות