תנו חיוך: 7 סיבות בריאות לחייך

28367 Blog_photo_INSIDE_v82_3_483x191

מה יעזור לכם להיות בריאים, שמחים ואפילו להאריך חיים? אורית אביצור, עובדת סוציאלית מהמרכז הרפואי ערד במחוז דרום של מכבי שירותי בריאות, מתארת את היתרונות הנפשיים והגופניים של החיוך, ומזכירה לכם לא לשכוח פשוט לחייך

בכל בוקר אנחנו לא שוכחים לצחצח שיניים, לאכול, להכין את הילדים לבית הספר או לצאת לעבודה אבל לא תמיד אנחנו זוכרים לעשות דבר אחד קטן, חשוב ופשוט: לחייך!

מחקרים רבים מוכיחים כי לפעולות קטנות ופשוטות יש השפעה רבה על חיינו, ולפעמים השפעתם גדולה הרבה יותר מאלו של פעולות מורכבות. לחיוך כוח רב, והוא יעזור לנו לשפר את איכות החיים גם אם אנחנו מחייכים מתוך שמחה או רק מתוך נימוס, מתוך רפלקס או מתוך הנאה אמתית. לחייך זה פשוט, בריא, וחשוב. כדאי להכיר את יתרונותיו הרבים.

  1. חיזוק המערכת החיסונית: החיוך גורם לשחרור הורמונים חיוביים כמו אנדורפינים המעוררים תחושה טובה ומסייעים בשיכוך כאבים. כתוצאה מכך, החיוך תורם לחיזוק המערכת החיסונית ומסייע במניעת מחלות. חוקרים בריטים הוכיחו כי אנשים המחייכים כ-400 פעמים ביום בריאים יותר!
  1. אריכות ימים: חיוך יומיומי עשוי להוסיף שנים לחייכם! בניסויים שבדקו תמונות מהילדות המוקדמת או תמונות של טקסי סיום, מצאו ששחקני בייסבול אשר צולמו לפני כחמישים שנה עם חיוך רחב, חיו בממוצע עד גיל 80, לעומת האחרים שהגיעו לגיל 73.
  1. מפחית לחצים ומתחים: כשמחייכים משתחררים בגוף נוירו פפטידים, שהם חלבונים שיכולים להשפיע על תהליכים ביוכימיים המסייעים בהפחתת לחץ הדם והפחתת תחושת חרדה.
  1. מפחית כאבים: חיוך עוזר להפחית כאבים ולייצר תחושת רווחה. הוכח כי החיוך וההומור מגבירים  את סיכויי העמידה בתהליכים רפואיים שונים, ומאיצים את תהליך ההחלמה של האדם.
  1. משיכה: חיוך קורן גורם לכם להראות מושכים יותר. 71% מהנשים ו- 58% מהגברים, דירגו נטייה לחייך כתכונת אופי חשובה במציאת בן או בת זוג. מחקרים מראים כי כאשר אנחנו מחייכים אנחנו מוצאים חן יותר, רוחשים לנו חיבה וכבוד, ואנו נתפסים כמוכשרים יותר וכמתאימים יותר במקום העבודה ובזוגיות.
  1. הדדיות: יותר מ- 50% מהאנשים מחזירים חיוך למי שמחייך אליהם. מדובר באנרגיה חיובית מדבקת, שמשנה אווירה בבית ו/או בתרבות הארגונית בעבודה.
  1. הצלחה: מחקרים מצביעים כי בממוצע אנשים שמחייכים יותר, מרוצים יותר מחייהם וזוכים להצלחה רבה יותר.

הידעתם? החיוך הוא תופעה כלל אנושית המאפיינת את כל התרבויות בעולם.

***וטיפ נוסף לסיום: כשאנחנו מחייכים אנחנו מרגישים טוב יותר, נראים טוב יותר ובריאים יותר. כשאחרים רואים אותנו מחייכים, הם מחייכים גם כן… והנה יצרנו מעגל קסם המבוסס על מתנת חינם: חיוך.