חדר כושר למוח

הגיל השלישי

כשרוצים לחזק שריר, מאמנים אותו, כשרוצים להיות גמישים, מבצעים מתיחות ומה בדבר המוח שלנו? האם באמת ניתן לאמן אותו, ואם כן, איך עושים זאת? מכון בריין טריין מסביר ומגיש הצעה ייחודית עבור חברי “מכבי שלי”.


המוח שלנו הוא ללא ספק האיבר המורכב והמסתורי ביותר. הוא מרכז העצבים תרתי משמע והוא זה ששולט על כל מאפיין של חיינו. אנחנו משקיעים זמן ומאמץ באימון השרירים שלנו, נרשמים לחדרי כושר, עוסקים בפעילות ספורטיבית אבל לפעמים שוכחים שגם המוח שלנו צריך אימון. מחקר שנערך על ידי ד"ר קייסי ואשר תוצאותיו הוצגו בכינוס מדעי בשנת 2012 הראה שתרגול המוח, בכול גיל, מוביל לשיפור משמעותי ביכולת הזכירה, הביטוי המילולי, הריכוז והכושר לפתור בעיות ובדומה לאימון גופני, ככל שמתבגרים, מתחדד הצורך באימון כזה, גם למוח.

עכשיו ודאי יהיו שישאלו – "כשמאמנים שריר, הוא מגדיל את נפחו, אבל המוח אינו שריר, כיצד בעצם הוא מתחזק"? ובכן, התשובה פשוטה – שריר מתחזק ונבנה על ידי הגדלת כמות סיבי השריר שבו. במוח, את סיבי השריר מחליפים תאי עצב, תאי עצב אלו מחוברים זה עם זה ברשת אדירה של קשרים. ככל שמספר הקשרים האלו גדול יותר, המוח מסוגל לבצע משימות מורכבות יותר בזמן קצר יותר. מסתבר שאם מאמנים את המוח, גורמים באופן יזום ליצירת עוד ועוד קשרים עצביים.

ישנן כל מיני שיטות לאימון המוח, הפשוטה ביותר הנה: פשוט ללמוד… כשאנחנו מאתגרים את המוח שלנו הוא נענה ומתחזק, כך גם קורה כשאנחנו פותרים תשבצים למשל או לומדים לנגן יצירה מוסיקלית חדשה. אבל בדיוק כפי שמי ששואף להיות ספורטאי ברמה אולימפית לא מסתפק בהליכה פעם בשבוע בשכונה, כך גם מי שרוצה שמוחו יהיה מאומן זקוק לכלי מקצועי שנבנה במיוחד במטרה לאמן את המוח. כזו היא תוכנת לומוסיטי (Lumosity).

מחקרים מראים כי אימון ממוקד של המוח תוך שימוש בתוכנות מחשב ייעודיות הינו האמצעי היעיל ביותר לפיתוח ושימור היכולות. תוכנות אלו הן אוסף משחקים המוביל לחשיבה מהירה יותר, לריכוז וזיכרון משופרים, לכושר בפתרון בעיות ולהעלאת היכולות התפישתיות והביטחון העצמי. הדברים תקפים בכול גיל, אבל כאשר חוצים את גיל ה-40 התרגול עשוי לסייע יותר. לומוסיטי (Lumosity), שפותחה על ידי מדענים מאוניברסיטאות מובילות בארה"ב, הינה תוכנת משחקים חווייתית השומרת על גמישות המוח, בעזרת פיתוח 'קשרים' חדשים הנוגעים לזיכרון בפרט ולתפישה בכלל. תוכניות התרגול הינן אישיות, בהתאם למטרות המשתתף, ומותאמות לרמה ההתחלתית שלו. לאחר כול תרגול מקבל המשתתף את מידת השיפור של יכולותיו, על פי מדדים שקיבלו תקפות מדעית.

מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד, שבו הגיל הממוצע של הנבדקים היה 54 שנים, הראה שתרגול יומי במשך 5 שבועות בעזרת לומוסיטי שיפר אצל אנשים בריאים את יכולת התפישה החזותית ואת הזיכרון. גם תלמידים בגילאי 6-18 שיפרו יכולות למידה ותלמידים בגילאי 13-17 שיפרו את הישגיהם במתמטיקה. כמו כן נמצא שהתוכנה מסייעת להעלאת היכולות המוחיות של הלוקים בתסמונות ומחלות המפחיתות את היכולת המוחית, לרבות הלוקים בחרדה או בדיכאון.

25 משחקי תרגול אותם בצעו משתתפים בקשת גילאים רחבה, בעזרת תוכנת, הניבו שיפור בכול גיל. במשחקי הזיכרון למשל, הגיעו מתרגלים מבוגרים להישגים הבסיסיים (ללא תרגול) של צעירים, כך שההבדל בין היכולת של מתרגל בן 74 לבין היכולת של בן 16 (ללא תרגול) עמד על 7% בלבד. המחקרים הוכיחו כי מי שעשה שימוש בתוכנה הראה שיפור משמעותי בתחומי היכולת הביטוי המילולי, שיפור הריכוז, שיפור הזיכרון וביכולת לפתור בעיות ועוד.

תוכנית בריין-טריין זמינה כעת לחברי "מכבי שלי" במסגרת הצעה ייחודית: הנכם מוזמנים לבחור מבין מספר תכניות אימון המותאמות לצרכי המתאמן, לרמתו הבסיסית ולאורח חייו. האימון נבנה ממגוון תרגילים המיועדים לשפר את התפקוד באזורים שונים במוח, תוך הסתייעות במשחקי מחשב ייעודיים. האימון בעזרת תוכנות מחשב ייעודיות אפשרי בשלושה מסלולים:

  • רכישת תוכנה לשימוש ביתי – מדובר במגוון רחב של תוכנות ידידותיות למשתמש. עלות החבילה  כוללת תמיכה טלפונית לחצי שנה או לשנה.

עלות חבילה עם תמיכה טלפונית לחצי שנה – 480 ₪. חברי "מכבי שלי" זכאים להנחה.עלות חבילה עם תמיכה טלפונית לשנה – 510 ₪. חברי "מכבי שלי" זכאים להנחה. לפירוט הזכאות המלאה: http://bit.ly/1fSZY35.

  • חדר כושר למוח – מכון 'בריין טריין' מפעיל חדר כושר למוח. המודל דומה למודל של חדר כושר רגיל: עושים מנוי, עוברים הערכת יכולות תפישתיות, מקבלים תכנית אימון אישית ומדריך מלווה (בוגר פסיכולוגיה) ומתאמנים. לאחר שלושה חודשים ניתן משוב הכולל הערכה מחודשת.
  • סדנה לאימון המוח- מכון 'בריין טריין' מקיים ברחבי הארץ סדנת אימון קבוצתי בת 12 מפגשים. כול מפגש כולל הרצאה קצרה, אימון על תוכנות המחשב, משחקי חשיבה ושיעורי בית. עלות ההשתתפות בסדנה – 990 ₪. חברי "מכבי שלי" זכאים להנחה.

ניתן ואף מומלץ לשלב בין המסלולים השונים. לפרטים נוספים ולייעוץ ניתן לפנות למכון בריין-טריין בטלפון: 09-77-100-36.