אביב הגיע, טישו בא!

מסתבר שאת האלרגיות הקורונה לא ממש מפחידה, והן מסתובבות באין מפריע בכל רחבי הארץ במיוחד בתקופה הזאת. סובלים מנזלת למרות שבחוץ כבר נעים? יש לכם פריחה פתאומית בעור או גרד בעיניים? אלה כנראה לא תסמינים של קורונה, אלא של אלרגיה עונתית

שוחחנו עם ד"ר אילן יהושע, מומחה ברפואת משפחה ומנהל המחלקה להתמחות ברפואת משפחה של מכבי שירותי בריאות, על הסיבות להתפרצות אלרגיה, כיצד מאבחנים ומה אפשר לעשות כדי להקל על התסמינים?

אז מהי בעצם אלרגיה?
אלרגיה היא תגובת יתר של המערכת החיסונית לחומרים אשר מזוהים "בטעות" כמזיקים למרות שהם אינם כאלו.

מהם הגורמים לאלרגיות?
האלרגיות נגרמות עקב שילוב של מרכיבים משפחתיים-גנטיים יחד עם חשיפה לאלרגנים שהם החומרים הגורמים לאלרגיה. בעת החשיפה הראשונית לאלרגן בדרך כלל לא ניתן לחוש בתסמינים מיוחדים המעידים על התפתחות האלרגיה. עם זאת, כאשר נחשפים לאותו האלרגן שוב מופיעים תסמיני האלרגיה, אשר יופיעו שוב באופן קבוע בכל פעם שנחשף אליו. כל התסמינים פורצים באופן פתאומי ויכולים לחלוף תוך מספר דקות אם מתרחקים מהאלרגן שעורר אותם, אבל אם ממשיכים להימצא בסביבת האלרגנים התסמינים עלולים להמשך לאורך זמן רב יותר, כל עוד נמצאים בסביבתם ועד מספר שבועות לאחר מכן.

באיזה גיל מופיעות האלרגיות לראשונה?
האלרגיות יכולות לפרוץ בכל גיל.

מדוע אנחנו סובלים מאלרגיות דווקא באביב?
תסמיני האלרגיות עלולים להופיע במשך כל השנה, אך הם הופכים לנפוצים יותר סביב עונות המעבר – בסתיו ובייחוד באביב. באביב הפריחה ומזג האוויר ההפכפך תורמים לריכוזים גבוהים של אלרגנים כמו אבקנים, נבגי פטריות ואבק.

מהם תסמיני האלרגיות?
התסמינים הנפוצים ביותר הם נזלת עם או בלי כאבי ראש, תחושת יובש בעיניים, גרד והפרשה מהעיניים, קוצר נשימה, גרד או פריחה פתאומית בעור.
במקרים קיצוניים עלולים להתפתח תסמינים אשר עלולים גם לסכן חיים, הכוללים התנפחות של הלשון, השפתיים, הלוע וקנה הנשימה. לכן, אם מתפתחים תסמינים של נפיחות באזור הלוע, כאבי גרון פתאומיים, צרידות או קשיי נשימה יש צורך לפנות לקבלת טיפול רפואי מידי.
כמו כן, ישנם מקרים שבהם תגובות אלרגיות ממושכות עלולות ליצור סיבוכים של זיהומים אשר עלולים לגרום למחלות המלוות בחום כמו וירוסים נשימתיים, סינוסיטיס, דלקת ריאות ועוד.

מתי כדאי לפנות לרופא?
במקרה של חשד להתפרצות של אלרגיה חשוב לפנות להערכה ואבחנה מבדלת אצל רופא המשפחה. רופא המשפחה בדרך כלל יפנה את המטופל לרופא אלרגולוג אשר יערוך בדיקות מתאימות על מנת לברר את הגורם לאלרגיה. עם זאת במקרים רבים, לא ניתן לאבחן מהם החומרים הגורמים לאלרגיה, וניתן להתאים טיפול ודרכי התמודדות להפחתת גם ללא פנייה לרופא אלרגולוג.

מהן דרכי הטיפול באלרגיה?
הטיפולים הקיימים כוללים טיפולים תרופתיים, הימנעות ממגע עם גורם האלרגיה, וטיפול חיסוני המורכב מאותו החומר שאליו המטופל אלרגי כדי להחליש את תגובת היתר של המערכת החיסונית לגורם המייצר את האלרגיה.
כמו כן, ניתן ליטול תרופות נוגדות אלרגיה – אנטי היסטמינים, שאת רובן ניתן לרכוש ללא מרשם, ולהיעזר בהן להקלה על התסמינים עד שמגיעים לרופא.

לימים של בריאות וחזרה לשגרה!

למידע נוסף באתר מכבי >>