חלומות פז: כללים חשובים בבטיחות שינת התינוקות

זמן קריאה: 5 דקות
|
10 בנובמבר 2019

מוות בעריסה הוא תרחיש נוראי שכל הורה חושש ממנו. למרבה הצער מדי שנה אנו עדים למוות של כ-45 תינוקות בישראל כתוצאה מ"מוות בעריסה", כ-50% מהם בעונת החורף (ינואר-מרץ). חשוב לדעת כיצד ניתן להפחית משמעותית את הסיכון למקרים כאלה. ד"ר בתיה סלע רזון, רופאת הילדים המחוזית של מחוז השרון וסגנית רופא מחוזי במכבי, מרכזת מספר כללים חשובים שיש לעקוב אחריהם לשמירה על בטיחות תינוקנו בשינה, ועונה על שאלות נפוצות בנושא  

 

 

להלן הנחיות בטיחות לשנת תינוקות מגיל אפס ועד חמישה חודשים:

1. השכיבו אותם על הגב – יש להניח את התינוק לישון כשהוא שכוב על הגב (בעריסה או במיטת תינוק). חשוב לסייג ולומר כי תינוק הישן בקרבת אדם מבוגר, במהלך היום – יכול לישון על הבטן, מכיוון שתנוחה זו מחזקת את חגורת הכתפיים והצוואר, מה שמשמעותי לו לביסוס היכולות המוטוריות העתידיות.

2. הימנעו מעישון – יש להימנע מעישון בסביבת התינוק וגם להרחיק ממנו מעשנים.

3. הקפידו על ביגוד מתאים – חשוב לא להגזים בשכבות ושמיכות מיותרות: עד גיל חודש מספיקות שתי שכבות לבוש ושמיכה אחת של פוך דק או שמיכת מעבר, ואין צורך בכובע. החל מגיל חודש יספיקו גופייה קטנה ובגד טריקו ארוך, בצירוף שמיכה דקה. כמו כן, הבגד צריך להיות במידה הנכונה – לא גדול מדי ולא הדוק מדי, כך שיהיה אפשר להכניס כף יד של מבוגר בין הבגד לגוף הילד.

4. שמרו על טמפרטורה נכונה בחדר – שימו לב שהטמפרטורה בחדר לא עוברת את ה-24 מעלות. כמו כן, רדיאטור מומלץ יותר ממזגן, שכן מזגן עשוי לייבש את דרכי הנשימה בייחוד בקרב תינוקות צעירים, שדרכי הנשימה שלהם צרות. תנור ספירלה אינו נחשב כבטיחותי ולכן אינו מומלץ כלל וכלל כאמצעי לחימום.

5. אל תכניסו אותם אליכם למיטה – שינה בין ההורים אינה מומלצת כלל, מכיוון שאתם עלולים להתגלגל בלי לשים לב מתוך שינה וחלילה למחוץ את התינוק. מיטה מתחברת עדיפה מבחינת רמת הסיכון, אך פחות מומלצת מבחינת הקניית הרגלי שינה בהמשך.

6. אל תניקו תוך כדי שכיבה – מאותה הסיבה, מומלץ לא להניק תוך כדי שכיבה וגם משום שהתינוק עלול להחליק מחוץ למיטה אם שהאם התשושה נרדמת תוך כדי ההנקה וידיה מרפות מן האחיזה.

7. מותר להרדים במנשא – השינה במנשא מותרת, אך למען יצירת הרגלי שינה טובים, יש להעביר את התינוק למיטה ברגע שמתאפשר.

8. בלי כריות ובובות – השתמשו במזרן קשיח והימנעו מכריות, שמיכות ובובות, שעלולות לכסות את פני התינוק ולהפריע לו לנשום. כמגן ראש השתמשו במגן חצי קשיח עם כיסוי בד מתוח מעליו. ניתן להניח במיטה נחשוש רק מגיל חצי שנה ומעלה, מכיוון שהשימוש בו מסוכן כשהתינוק עוד לא מתהפך בכוחות עצמו.

9. מותר להשכיב על הצד – הן במיטה וגם בעגלה ניתן להשכיב לישון על הצד, עם כרית ולא עם חיתול בד.

10. אל תסמכו על גלאים – "בייביסנס" וגלאים שונים לא מומלצים כיום לשימוש, בגלל אחוז גבוה של אזעקות שווא שאינן בהכרח קשורות להפסקות הנשימה של התינוק.

11. הרחיקו אותם מסביבת מחלות – בגלל רגישות דרכי הנשימה של תינוקות בגילאים אלה, מומלץ להתרחק מסביבת אנשים חולים. בהתאם להמלצה זו, מומלץ להימנע משוטטות בקניונים/חללים סגורים אחרים עם תינוק שטרם מלאו לו 3 חודשים.

והנה תשובות לשאלות נפוצות בנושא:

1. באיזה שלב מומלץ להוציא את התינוק מהחדר לחדר משלו?
מוות בעריסה שכיח יותר עד גיל 5 חודשים. לאחר מכן נצפית ירידה דרמטית בשכיחות מקרים אלה, כי הילד כבר לומד להתהפך בעצמו וגם דרכי הנשימה שלו מתפתחות. לכן מוטב לחכות עד גיל 5 חודשים כדי להוציא את הילד לחדר משלו, כך שהוא רחוק יותר מהשגחת ההורים הצמודה, אבל כמובן בחדר סמוך שניתן לשמוע אותו בקלות ולקום אליו במהירות במידת הצורך.

2. מה הקשר בין הנקה לשינה בטוחה?
מלבד חומרי ההזנה שעוברים מהאם לתינוק בעת ההנקה, מחקרים הראו כי יש ההנקה מסייעת בהגנה מפני מחלות ויראליות של דרכי הנשימה, שעשויות להפריע לנשימת התינוק בשנתו.

3. מה הקשר בין מוצצים לשינה בטוחה?
מחקרים הראו קשר בין השימוש במוצץ לבין מניעת מוות בעריסה, אך זו אליה וקוץ בה, מפני שהשימוש בו עלול לשבש את ההנקה. כמו כן, הרבה הורים משתמשים בשרשרת המחוברת למוצץ עם קליפס שמתחבר לבגד התינוק או מניחים בעגלה שרשראות מזל (חמסה) למיניהן שמסוכנות במיוחד לתינוק, מכיוון שהן עלולות להיכרך סביבו, ליצור שפשוף או פצע ובמקרים קיצוניים גם להפריע לזרימת הדם.

4. מאיזה גיל מותר לתת בקבוק במיטה?
באופן כללי לא מומלץ לתת בקבוק במיטה, מכיוון שקיים סיכון לחנק ובנוסף עלולה להתפתח עששת בשיניים, משאריות המזון. ההחלטה היא של ההורה כמובן וחשוב להפעיל שיקול דעת, ובכל מקרה לא לתת בקבוק במיטה לפני גיל 5 חודשים.