כל השנה: המאבק באלימות נגד נשים

מדי שנה נרצחות בישראל כ-20 נשים על ידי בני זוגן. מעבר לנתון המזעזע הזה, יש מקרים רבים שאנחנו לא שומעים עליהם ויש עוד נשים רבות הסובלות מסוגים שונים של אלימות ובוחרות לשתוק. יפעת אזוב, עובדת סוציאלית ממחוז ירושלים והשפלה במכבי, מסבירה על סוגי האלימות השונים ומרכזת את האפשרויות השונות לפנייה לסיוע

על פי נתונים שנאספו בדו"ח הכנסת, רק בשנים 2018–2019 נפתחו כ-30,000 תיקי משטרה על עבירות אלימות כלפי נשים מצד בני זוגן. 75% מתוכם נסגרו – רובם המוחלט (78%) בגלל היעדר ראיות. לכמחצית מהחשודים שנפתח נגדם תיק בגין עבירות אלימות כלפי בנות זוגם בשנת 2019 נפתח לפחות תיק אחד נוסף בגין עבירות אלימות כלפי בת זוג בעשר השנים האחרונות.

באופן כללי ניתן לראות שאלימות כלפי נשים היא תופעה החוצה את כל שכבות הגיל, בכל האוכלוסיות, ללא הבדל מגזר, רמת הכנסה או השכלה. זה יכול לקרות לכולן.

קווים לדמותה של אלימות

כל אישה שחיה בפחד ומסתכלת בכל פעם מעבר לכתף, שמא תגיע איזו תגובה בלתי צפויה ולא יודעת מתי ולמה יתפרצו עליה, סובלת מאלימות. חוסר היציבות והקביעות בחיים מערער את האישה. הפחד הזה מהתגובה הלא צפויה ומאי הידיעה אם יקרה ומה יקרה, ואיך יתנהל היום שלנו גורם לחרדה. כל דבר שמפריע לחיים ומוציא את השליטה מאותו אדם בגלל התנהגות של אדם אחר הוא אלימות.

האלימות לא חייבת להיות רק פיזית. כולנו מכירים את הדפוס של אלימות רגשית, כאשר בן הזוג משפיל את זוגתו ואומר לה למשל: "את מטומטמת, את לא שווה שום דבר".

סוג נוסף של אלימות הוא אלימות כלכלית. למשל אישה שמרוויחה יותר מהבעל אבל על כל פעולה היא צריכה לתת לו דין וחשבון: "למה קנית את הבגד הזה?", "למה את הולכת שוב לסופר ?" וכו'.

גם הטרדה מאיימת, הידועה כ-stalking, היא סוג של אלימות שחשוב לטפל בה – טלפונים בלתי פוסקים, צורך לתת דין וחשבון על מעשיה של האישה עם מי היא נפגשת, הלבוש שלה, ביטויי קנאה קיצוניים וכדומה.

בנוסף על אלה, ישנה גם "אלימות רוחנית" שנפוצה בקרב נשים שומרות מסורת. אלימות זו באה לידי ביטוי באיסור של הבעל על האישה להתפלל, איסור על ביצוע פעילויות הקשורות בטקסי הדת כגון הדלקת נרות, ואפיית חלה.

אפשר גם אחרת

אם יש חשש לאלימות, חשוב לפנות לטיפול ולבקש עזרה בכל מצב, ובעיקר כדי למנוע הסלמה. הטיפול מספק ראייה מרחוק על התמונה הקיימת. לנשים הנפגעות אין תמיד את הידע והכלים המקצועיים ולכן הן לא תמיד מזהות שמערכת היחסים היא אלימה. בדרך כלל האלימות מתחילה מאירוע שולי שבהדרגה הולך ומקצין והופך לדפוס קבוע.

בטיפול, הגורם המקצועי מציב מראה מול המטופל או המטופלת ומצביע על כך שמשהו לא בסדר, שקיימת מעגליות בהתנהגות ושלא מדובר באירועים בודדים. לפעמים הפוגע לא מצליח לראות את הנפגע, ולכן הטיפול יאפשר לו לראות את הסבל שהוא גורם לאחר, ושני בני הזוג יוכלו לראות אחד את השני. בנוסף, לפעמים הפוגעים הם אנשים שבאו מבית אלים ואלה הדפוסים שהם למדו ולכן בטיפול יאפשרו להם ללמוד שאפשר גם אחרת.

חזרה לשגרה בצל טראומה

כמו בכל טראומה, כל אישה מתמודדת באופן אחר ויהיו נשים שיזדקקו לליווי לאורך זמן. החזרה לתפקוד מגיעה באמצעות מעגלי ליווי ותמיכה, בין אם זה חברים, עבודה, משפחה וכמובן פנייה לטיפול מקצועי.

כיצד ניתן לפנות על מנת לקבל סיוע?

כל אישה החווה אלימות יכולה לפנות לצוות הרפואי במרכז הרפואי או לתאם תור לעובדת הסוציאלית במכבי באמצעות מוקד מכבי ללא הפסקה 3555*.
לרשימת העובדות הסוציאליות האחראיות לנושא אלימות המשפחה במכבי >> 
אצל העובדות הסוציאליות במרכזים הרפואיים של מכבי ניתן לקבל ייעוץ ותמיכה, תוך שמירה על פרטיות, ובהתחייבות לשמירה על סודיות.

שאלון אנונימי לבדיקת אלימות במשפחה

לשימושך האישי – שאלון בדיקה עצמית אנונימית להערכת סיכון במצבים של אלימות זוגית. המערכת משקללת את תשובותייך, ובהתאם לממצאים, אם יתברר שאת חווה אלימות במשפחה יוצגו לך באופן אוטומטי האפשרויות לסיוע ולטיפול, מותאמות למצבך האישי כפי שהשתקף בשאלון. השאלון פותח במשרד העבודה והרווחה, הוא מאובטח ללא יכולת לזיהוי פרטייך. למילוי השאלון לחצי כאן >>

המידע המקצועי בכתבה באדיבות: יפעת אזוב, עובדת סוציאלית ממחוז ירושלים והשפלה במכבי