סקס אחרי אירוע לב, האם זה מסוכן?

זמן קריאה: 2 דקות
|
25 במרץ 2012

לאורך השנים, מחקרים רבים הוכיחו כי חיי מין פעילים חשובים בכל גיל. הם שומרים על תחושת האינטימיות והתקשורת בין בני הזוג, משפיעים על מצב הרוח, הפגת חרדות ובינינו- גם תורמים לתחושת ההנאה הכללית. אבל מה קורה לאחר שאחד מבני הזוג לקה בהתקף לב? האם זה מסוכן?

ד"ר דוד רוט, מומחה לקרדיולוגיה במכבי שירותי בריאות, טוען שאין ממה לחשוש ואפילו להיפך.

האם יש סכנה בפעילות מינית לאחר התקף לב?
"שבועיים לאחר האוטם הלבבי, אם החולה יכול לבצע פעילות יום – יומית ללא בעיה, הוא יכול גם לחזור לבצע פעולות הקשורות במין. חשוב לדעת, שפעילות מינית אינה נחשבת כפעילות גופנית מאומצת. רמת האנרגיה הנדרשת לשם כך קטנה ולכן אין כל סיבה להתנזר".

כמה זמן עליו לנוח?
"זמן המנוחה תלוי בחומרת ההתקף. רוב החולים אשר חווים התקף לב קטן או בינוני, עוברים תהליך התאוששות קל יחסית. לרוב הם נשארים באשפוז שלושה עד חמישה ימים בבית החולים ולאחר מכן חוזרים לבתיהם. חולים אלה, שעברו אוטם לבבי ללא סיבוכים, יכולים לחזור ולקיים יחסי מין שבועיים לאחר האוטם. "חולים הסובלים מאי ספיקת לב או תעוקה צריכים לפנות להערכת קרדיולוג לשם קבלת המלצה לגבי מועד חידוש יחסי מין".

האם יש הגבלות כלשהן? תדירות, זמן, תופעות לוואי?
"אין הגבלה מבחינת זמן או תדירות. יש הגבלה בנוגע  בשימוש בתרופות דוגמת ויאגרה או סיאליס – אם יש בעיה של אין אונות. גברים רבים אשר חווים תחושת אין אונות, נעזרים בתרופות אלה. אולם כפי שמצויין בעלון התרופה אין ליטול את התרופה במשך חצי שנה מעת שארע התקף הלב". אם מדובר באוטם קטן ללא סיבוכים ניתן להתחיל טיפול זה מוקדם יותר אך תמיד יש להיוועץ בקרדיולוג לפני כן.

לסיכום, הפגיעה בחיי המין אצל אנשים שחוו התקף לב, לא נובעת מבעיה תפקודית אלא דווקא מהפחד הלא מבוסס מהנזק והסכנות ללב. החדשות הטובות הן שהסברה כי יחסי מין לאחר התקף לב מסוכנים, היא מיתוס ותו לא. מחקר שפורסם לאחרונה אף טוען שיחסי מין עם בת/ן זוג קבוע יכול לעזור במניעת התקפי לב בעתיד.  החדשות הרעות לעומת זאת הן שיחסי מין לא נכללים בהגדרה של פעילות גופנית, מה שלא יחסוך לנו את חדר הכושר…