כיצד ניתן למנוע מוות בעריסה?

זמן קריאה: 2 דקות
|
7 בנובמבר 2018

תינוק ישן עם ירח

בכל שנה בחודשי החורף אנו עדים לעליה דרמטית בכמות התינוקות הנקטפים בידי תופעת ה"מוות בעריסה", וזהו אחד מהתרחישים הנוראים ביותר שהורים חוששים ממנו. לכבוד שבוע בטיחות בשינת תינוקות, אנו מגישים מספר כללים שעשויים לסייע לכם בשמירה על הקטנטנים ולהפיג מעט את החרדות.

מה זה בכלל מוות בעריסה?

מוות בעריסה ( SIDS – Sudden infant death syndrome) הוא הכינוי שהודבק לתופעה בה תינוקות, בעיקר כאלו הנמצאים בקבוצות סיכון (תינוקות מין זכר, פגים – תינוקות שנולדו לפני תום 37 שבועות היריון וכאלו שנולדו במשקל נמוך), מתים בשנתם. כל מקרה מוות של תינוק שבו לא נמצא גורם ברור שיכול היה לגרום לאובדן החיים (חנק כתוצאה מבליעת חפץ, נפילה וכיו"ב) מקוטלג כ"מוות בעריסה". הסיבות לתופעה עדיין עלומות ברובן ולמדע אין הסבר מוכח לגבי הגורם האחראי. ישנן השערות כי התופעה קשורה באזורים במוח שאחראים על פעולת הנשימה שאינם מפותחים דיים בקרב ילדים שנולדו טרם זמנם. בנוסף נתגלה קשר בין מחלות בדרכי הנשימה לבין התופעה.

כיצד עלינו לנהוג

כשניגשו החוקרים לנסות ולהבין מדוע דווקא בחודשי החורף יש עליה חדה בממדי התופעה, נמצאו כמה גורמים סביבתיים שחזרו על עצמם בכל אחד מן האירועים:

  • חימום יתר – בתקופת החורף הורים נוטים באופן טבעי לנסות ולהגן על התינוק והאמצעים העומדים לרשותם הם: לבוש חם וחימום הסביבה. מסתבר כי חימום יתר משפיע לרעה על התינוק ויכול להיות קשור לתופעה.
  • תנוחת השינה – הורים רבים משכיבים את התינוק על הבטן, אך גם כאן מסתבר כי תנוחה זו יכולה להגדיל את הסיכון.
  • המצע עליו ישן התינוק – ידוע כי מצע רך מדי יכול להעלות את הסיכון.

בנוסף לכל אלו ישנן הנחיות נוספות שמומלץ להקפיד עליהן כדי למזער את הסיכונים למוות בעריסה. בעמוד שהקדשנו לנושא החשוב הזה תמצאו את כל ההנחיות וכמובן שאם יש לכם שאלו נוספות תמיד תוכלו לפנות אל רופא הילדים שלכם לייעוץ.