מה "עולה" לנו יותר: סופגנייה או לביבה?

מה יותר בריא ומה פחות "מזיק"? לביבה או סופגנייה? מיכל סוקמן דיאטנית קלינית במכבי מסבירה הכל על הערכים התזונתיים של שתי הקלאסיקות מבוססות נס פך השמן של חנוכה ומציעה חלופות בריאות

לביבות וסופגניות

אם הצלחתם להתאפק עד עכשיו ולא טעמתם מהמוני הסופגניות המגרות שהופיעו בחנויות בערך מסוף סוכות, כבר מגיע לכם שאפו ענק! ומי שכבר טעם סופגניות, אנחנו לגמרי מבינים…

כיאה לכל חג יהודי, לאוכל תפקיד מרכזי בחגיגה, וכמיטב המסורת אנחנו אוכלים מאכלים שהמרכיב העיקרי בהם הוא שמן לזכר נס פך השמן שהאיר את בית המקדש ל-8 ימים.

רוב האנשים מתחלקים בין מחנה חובבי הלביבות ומחנה אוהדי הסופגניות. יש כמובן גם את אלו שמשתייכים לשני המחנות. כדיאטנית, אני נשאלת תמיד מה עדיף? במה כדאי לבחור וכמה לאכול?

מה עדיף סופגנייה או לביבה? הנה כמה נקודות להשוואה בין לביבות לסופגניות:

סופגנייה אחת מכילה בין 350 ל-500 קלוריות. כ-5 גרם חלבונים, 50 גרם פחמימות וכ-20 גרם שומן. סופגנייה לרוב עשויה מקמח לבן, שמרים, ביצים, סוכר, מלח, שמן וחלב, מילוי ריבה או קרם וציפוי עשיר בשוקולד, זיגוג סוכר, סוכריות ועוד.

לביבה אחת מכילה כ-160 קלוריות. כ-4 גרם חלבונים, 20 גרם פחמימות וכ-8 גרם שומן. לביבה מסורתית מכילה תפוחי אדמה, בצל, ביצה, קמח לבן ומלח.

עד כאן נראה שעדיף לבחור בלביבה נכון? היא קטנה יותר, דלה יותר בקלוריות ובשומן אז היא בטוח עדיפה על הסופגנייה, אבל… הרגלי האכילה שלנו משחקים תפקיד חשוב שמשנה את התמונה.

לסופגנייה מקום של כבוד על השולחן ובאירוח, ועדיין חונכנו לראות בה "מפלצת קלורית" מלאה כל טוב. לכן ברוב המקרים נגביל את עצמנו לסופגנייה אחת בכל פעם או לפחות חצאים.
הלביבה לעומת זאת מוגשת בערימה, ורוב האנשים לא סופרים כמה לביבות הם לוקחים כך שהרבה לביבות מגיעות לערך קלורי גבוה.

איך מפחיתים את הערך הקלורי בסופגנייה?

ישנם מספר מתכונים המנסים לצמצם את העומס הקלורי של סופגניות: מופחתות סוכר, עם קמח מלא וכדומה אבל יש לי טיפ נוסף בשבילכם: פשוט אופים את הבלילה המקורית בתבנית מאפינס על חום גבוה למשך קצר של 15-20 דק' תלוי בתנור שלכם, ומקבלים סופגנייה רכה וטעימה ועדיפה בהרבה על חברתה המטוגנת.

אם בכל זאת אתם לא רוצים לשנות אבל כן למזער נזקים, בחרו בסופגנייה קטנה ממולאת בריבת תות קלאסית, המילוי הדל ביותר בקלוריות והטעים ביותר לטעמי!

איזה לביבות הכי בריאות?

הלביבות מאפשרות הרבה יותר שכלולים שמשפרים את ערכן התזונתי. למשל אפשר להוסיף לבלילת תפוחי האדמה מגוון ירקות כמו: גזר, כרישה, כרובית מבושלת, קישואים ובטטה ובמקום הקמח הלבן להוסיף קמח מלא, פתיתי שיבולת שועל דקה, קמח עדשים או קמח שקדים. כדי לצמצם את כמות השמן אפשר לאפות את הלביבות במשך 15-20 דקות על נייר אפייה בתנור שחומם לטמפרטורה של 180 – 200 מעלות. במקום שמנת וסוכר ניתן להכין תערובת גבינה וקינמון.

לביבות בטטה אפויות עשירות בחלבון שהילדים שלכם יטרפו >>

הערך התזונתי של לביבה אפויה, מועשרת בירקות וגבינה הופך אותה למאכל איכותי ומזין. כמות החלבון עולה וכן כמות הסיבים התזונתיים. מגוון הוויטמינים גדל וכמות הפחמימות הפשוטות קטנה בצורה משמעותית. לביבה שכזו יכולה להפוך למאכל קבוע בתפריט שלנו, ולא רק אומן אורח בחנוכה.

לביבות וסופגניות טבעוניות

לכל מי ששואל אז כן, אפשר בקלות לטבען את שני המאכלים. בלביבה נחליף את הביצה במעט קמח תפוחי אדמה/קורנפלור/2 כפות טחינה על מנת להדביק את הלביבה למסה יציבה.

לסופגנייה נוסיף גביע רסק תפוחי עץ ללא סוכר או חלב צמחי במקום הביצים והחלב.

סופגניות טבעוניות משגעות עם מרכיב סודי >>

חג חנוכה שמח!

הכותבת היא: מיכל סוקמן, דיאטנית קלינית מכון הסוכרת, השלום, מחוז מרכז במכבי