לא על הסביבון לבדו: 11 רעיונות לפעילויות חנוכה שאפשר לעשות בבית

זמן קריאה: 6 דקות
|
4 בדצמבר 2018

ילד משחק בסביבון צהוב

כשבחוץ גשום וקר, הילדים בחופש (שוב) ואין מה לעשות איתם חוץ מלזלול עוד לביבות וסופגניות מול המסך, הדר וינברג, דיאטנית תינוקות, ילדים ומתבגרים במכבי, מציעה מספר רעיונות לפעילויות נהדרות להורים וילדים בחנוכה שכל אחד יכול לעשות בבית

דמיינו את התמונה הבאה: הילדים בחופש חנוכה, גשם בחוץ, אי אפשר אפילו לטייל בין השלוליות (למרות שביננו זה הכי כיף) ושוב אנחנו מוצאים את עצמינו שרועים על הספה, בוהים במסך, הילדים בוהים במסכים, ולפעמים מדובר בכמה מסכים במקביל. באותו הזמן, אצלנו ההורים רגשות האשמה והייאוש עולים להם בגרון ואנחנו מחליטים שהגיע הזמן לעשות מעשה בנידון.

אז מה אפשר לעשות? לעשות!

הפוסט הבא הוא לא לבעלי אימהות עם לב חלש – בכל זאת מדובר בספורט בתוך הבית, אבל יחד עם זאת הערך המוסף הוא גדול מאוד ועולה על החסרונות. פעילות גופנית משותפת עם ההורים מגבשת, מהנה, מעודדת שיתוף פעולה, מאפשרת יצירתיות וזמן איכות, מעלה תחושת מסוגלות אצל הילדים, משפיעה על יכולות קוגניטיביות כגון זיכרון, קשב, תפישת מרחב, תורמת לחיזוק דימוי הגוף וכו'. אז קדימה הכינו את הסלון, החביאו את הוואזות וגלגלו שטיחים מחליקים: להלן 11 רעיונות לפעילויות בחנוכה עם הילדים בבית – לגזור ולשמור!

 1. משחק הסביבון: כל אחד מסובב את הסביבון בתורו, כל אות הופכת למשימה כיפית:

נ = נקפוץ 10 פעמים על רגל אחת או נעמוד על הידיים או נרים משקולות (2 בקבוקי מים יכולים להפוך למשקולות), ג = גלגלון או גלגול, ה = הופכים לחיה שאוהבים ומקיפים את החדר כמו החיה. פ = פרפר. עושים תנועות של פרפר באמצעות תרגילים עם ידיים פרוסות לשני הצדדים, או פרצוף מצחיק.

 1. משחק הקובייה: כל אחד זורק את הקובייה וכל מספר הוא משימה: 1. לעמוד על הראש, 2. עמידת ידיים, 3. לקפוץ על רגל אחת 3 פעמים, 4. לרוץ ולחזור לחדר ארבע פעמים, 5. חמש שכיבות שמיכה, 6. כפיפות בטן, 7. לעלות מדרגות וכן הלאה.
 2. אליפות המשפחה בדקה: תחרות בין בני המשפחה (כולל הורים, סבים וסבתות) מי עושה הכי הרבה מהמשימות הבאות בדקה אחת? לדוגמא: עלייה במדרגות (טוב למי שגר בבניין עם הרבה קומות), סקווטים, "הולה הופ" עם חישוק, הקפצה של כדור  על הראש/ברך וכו׳.
 3. הנחש בא: מטרת המשחק היא לקפוץ מעל החבל. מתחילים כאשר כולם עומדים במעגל. ההורה/הילד מחזיק בחבל, עומד במרכז במעגל ומסובב את החבל במקביל לרצפה במהירות. שאר המשתתפים העומדים מסביב צריכים לחמוק מהחבל ולקפוץ מעליו כך שהחבל לא ייגע בהם.
 4. תופסת חיות: כמו תופסת רגילה אבל, מי שתופס בוחר בחיה, ועל כולם לרוץ בסגנון של החיה שנבחרה. מי שנתפס הופך לתופס החדש ובוחר בחיה חדשה.
 5. מתתיהו אמר: בדיוק כמו ״הרצל אמר״ רק סביב החנוכה. מי שמנחה את המשחק (ההורה/הילד) נותן הוראות כמו למשל: ״מתתיהו אמר להרים ידיים״, ״מתתיהו אמר להסתובב כמו סביבון״ וכל השאר מבצעים. כאשר המנחה אומר הוראה בלי המשפט ״מתתיהו אמר״ לפניה לא מבצעים את ההוראה. מי שמבצע בכל זאת, נפסל מהמשחק והופך למנחה. רצוי לתת הוראות שמפעילות את הגוף ומעודדות תנועה כמובן.
 6. חפש את המטמון: בסגנון שונה מהמוכר. ההורה נותן משימות בבית ומי שמבצע הכי מהר, מנצח. לדוגמא: להביא כמה שיותר מהר גרביים כחולים/להביא משהו עגול/להביא מאכל אדום וכו׳. זו הזדמנות נהדרת לגייס את הילדים לפיזור הכביסה או לסידור הבית…
 7. משחקים עם בלון: עם בלון אפשר לעשות המון! תחרות הקפצת בלונים, כדורסל בלונים, ועוד.

בלונים ושמות: זורקים את הבלון למעלה וקוראים בשם של מישהו מבני הבית. מי שקראו בשמו צריך למהר ולתפוס את הבלון לפני שהוא נוגע בקרקע ולקרוא בשם נוסף.

חפצים עם בלון: המטרה היא לאסוף חפצים תוך כדי שמירת הבלון באוויר ללא מגע. המנצח הוא זה שאסף את מספר החפצים הגבוה ביותר.

משחק פינגווינים: הילד מחזיק את הבלון בין הרגליים ומקפץ או עובר במסלול מכשולים. מי שמצליח לא להפיל את הבלון בדרך – מנצח.

 1. משחקים עם סלוטייפ צבעוני (״וואשי טייפ״): המוצר הזה הוא גאוני. אפשר להמציא איתו המון משחקים, הוא קל להסרה מכל מיני משטחים וניתן להשיג אותו בחנויות היצירה.

משחקים לדוגמא עם ״וואשי טייפ״:

משחק הצורות: משחק שמשלב פעילות גופנית ולימוד על צורות (לגילאים קטנים). מסמנים על הרצפה צורות שונות בנקודות מרוחקות – ריבוע, משולש, עיגול, מעוין וכו׳ ככל העולה על רוחכם, אפשר גם לאתגר את הקטנים בצורות חדשות כדי ללמוד משהו חדש על הדרך (מתומן, מחומש, משושה וכו׳). הילדים עומדים בצד אחד של החדר, ההורה נותן משימה: להתקדם אל עבר המשולש כמו צפרדע, אח״כ להתקדם אל עבר העיגול כמו נמר, להתקדם אל עבר המשולש כמו נחש וכו׳.

קלאס: כן כן, כמו פעם, מסמנים קלאס על הרצפה עם הוואשי טייפ. מדהים לראות איך הילדים אוהבים את זה! אפשר לאתגר אותם להתקדם בקלאס על רגל אחת/בקפיצות לאחור/לקפוץ קדימה 2 קוביות בכל פעם וכו׳ (עם הקטנים אפשר גם להתאמן בספירה תוך כדי קפיצות).

 1. מבוך הנינג׳ה: יוצרים מבוך ( כמו בסרט "משימה בלתי אפשרית 1") ע״י שימוש בנייר קרפ/ חוט עבה/בד ארוך. מנסים לשחק עם הגבהים השונים ומעבירים את החוט פעם במקום נמוך ופעם גבוה. הילדים צריכים לעבור במבוך מבלי לגעת בחוט, מה שדורש מהם ריכוז וגמישות. מומלץ כמובן שגם ההורה ישתתף!
 2. ״כל הילדים קופצים רוקדים״: הכי פשוט והכי כיף. שמים מוזיקה קצבית שאוהבים ברקע, ומתחילים לרקוד בחלל בסגנון חופשי.

 

הדר וינברג היא דיאטנית תינוקות, ילדים ומתבגרים במרפאות מכבי ברעננה, צור יצחק ו״מכבי אקטיבי״ ברמת השרון