חודש המודעות לסרטן השד: אבחון מוקדם יכול להציל חיים

זמן קריאה: 5 דקות
|
15 באוק' 2018

כפות ידיים פרושות במעגל ועליהן סרט ורוד המסמל את חודש המודעות לסרטן השד

האם ידעתם שאבחון מוקדם של סרטן השד יכול להגדיל באופן משמעותי את הסיכויים לריפוי? לרגל חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד החל החודש, ד"ר נאוה זיגלמן דניאלי, מנהלת המערך הרפואי האונקולוגי במכבי שירותי בריאות, עונה על כל השאלות החשובות ונותנת מידע שיכול להציל חיים

מהו סרטן השד?
סרטן השד הוא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. סרטן השד הוא למעשה אינו מחלה אחת, אלא קבוצה של מחלות שניתן לחלק למספר "משפחות" של גידולים, הנבדלות ביניהן במאפייני הגידול. המאפיינים השונים והייחודיים של הגידול נותנים מידע חשוב התורם להבנת התהליכים שהובילו להתפתחות המחלה, והנם משמעותיים להערכה ולתכנון הטיפול המתאים.

מהי חשיבות הגילוי המוקדם של סרטן השד?
הגילוי המוקדם והשיפור בטיפולים המונעים הביאו להצלחות בריפוי גידולי השד ולירידה ניכרת בתמותה מהמחלה.

האמצעים לגילוי מוקדם נחלקים ל-2:

  1. גילוי באמצעות בדיקות סקר הכוללות בין היתר בדיקות דימות כמו בדיקת הממוגרפיה, המאפשרת זיהוי של גוש או שינויים אחרים בשד הנראים רק בצילום – גם אם לא ניתן להבחין בהם בדרכים אחרות.
  2. זיהוי של שינויים בשד כמו למשל גוש חדש בשד או שינוי בפטמה, כשהם עדין קטנים ומוגבלים באמצעים של מישוש וערנות של האישה ו/או הרופא המטפל לשינויים שחלו בשד.

כיצד ניתן להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד?
מלבד ביצוע מעקב שגרתי בהתאם להמלצות (שיפורטו מטה), מומלץ לשמור על אורח חיים בריא הכולל משקל תקין, ביצוע פעילות גופנית סדירה, הימנעות מעישון, תזונה נכונה עם הגבלה של שומנים מן החי וצריכת ירקות ופירות יומית, וכן הגבלת צריכת אלכוהול. בנוסף לכך, ישנם נתונים על הפחתה מסוימת בסיכון בנשים שהניקו לאחר הלידה.

אילו נורות אזהרה מצריכות פנייה לבדיקה?
חשוב שכל אישה תהיה מודעת למבנה השד שלה. למרות שבדיקה עצמית לא הוכחה כמשפרת הישרדות מגידול בשד, ישנם מקרים שבהם ערנות ומודעות של האישה לשינויים בשד הביאו לגילוי מוקדם של המחלה.
בכל מקרה שבו עולה תחושה של גוש בשד או של שינוי בשד יש לפנות לרופא המטפל או לבדיקת כירורג.

מהן ההמלצות השגרתיות לאבחון ולאיתור מוקדם של סרטן השד עבור נשים המצויות בסיכון רגיל?
ההמלצות הן לערוך בדיקת ממוגרפיה –  זוהי בדיקת הדמיה, הנחשבת לשיטת סקר מוכחת ואובייקטיבית לזיהוי מוקדם של גידול סרטני בשד, עוד לפני שניתן לזהות אותו במישוש. הבדיקה מומלצת בישראל ובמדינות רבות אחרות לביצוע אחת לשנתיים בקרב נשים מגיל 50 ועד גיל 74, המצויות בקבוצת סיכון רגילה.

לאיתור מכוני ממוגרפיה>>

מיהן הנשים המצויות בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד ומהן ההמלצות עבורן?

  • נשים מוגדרות כמצויות בסיכון גבוה כאשר הסיכון במהלך החיים (עד גיל 70) לחלות הינו 25% ויותר. בקבוצה זו נכללות נשים עם סיכון מוגבר על רקע שינוים מולדים בגניםBCRA1  או BRCA2 ("נשאיות"), נשים שקיבלו קרינה לחזה בעיקר בגיל ההתבגרות (למשל קרינה בשל מחלת הודג'קין), וכן חלק מהנשים עם סיפור משפחתי משמעותי, גם אם לא נמצאו נשאיות בבדיקות של מוטציות בגניםBCRA1  או BRCA2.
    נשים אלו צריכות להיות במעקב מסודר מגיל צעיר, ובנוסף לעריכת בדיקות ממוגרפיה וסונאר שדיים אחת לשנה הן גם עוברות בדיקת  MRI שדיים שנתית.
  • נשים עם סיפור משפחתי פחות מובהק נבדקות לרוב מגיל 40 או כעשור לפני הופעת המחלה אצל קרובות המשפחה שלהן.

מהן ההמלצות לייעוץ גנטי ולטיפול מונע עבור נשים המצויות בסיכון גבוה?

  • לנשים שחלו בעבר בסרטן השד או השחלה, ובייחוד אם יש להן היסטוריה משפחתית של גידולי שחלה ושד לפני גיל 50, מומלץ לפנות לייעוץ ולאבחון גנטי. התשובה עשויה להשפיע על אופן הטיפול, ובעזרתה הן יוכלו לשקול אפשרויות להפחתת הסיכון שלהן.
  • גם נשים בריאות, שלא חלו בעבר בסרטן השד, עם סיפור משפחתי של גידולי שד ושחלה או גידולים אחרים, יכולות לקבל יעוץ גנטי והמלצות לגבי הבדיקות שעליהן לבצע.
  • עבור נשים שאובחנו כנשאיות המוטציות בגנים BCRA1 או BRCA2 ישנן דרכים להפחית את הסיכון לחלות. ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל גם ביחס לטיפול תרופתי, המפחית את הסיכון לחלות.

האם גם גברים עלולים לחלות בסרטן השד?
כן, במקרים נדירים של כאחוז אחד מסך כלל מקרי סרטן השד המאובחנים, עלולים לחלות גם גברים. בישראל מאובחנים עם סרטן השד כ-50 גברים בשנה, וללמעלה ממחציתם ישנה היסטוריה משפחתית של קרובי משפחה שגם חלו. לגברים שחלו בסרטן השד מומלץ לפנות לרופא המטפל לצורך הפנייה לייעוץ גנטי.

 

בברכת בריאות טובה!