הכרס – קווים לדמותה

זמן קריאה: 5 דקות
|
28 בנוב 2013

השמנה בטנית. נחשבת לגורם סיכון למחלות כלי דם ולב

דיאטות? כפיפות בטן? אירובי? משהו מאלה יכול לעזור לנו להעלים את הכרס? ריטה ליפרו, פיזיותרפיסטית במכבי שירותי בריאות, מסבירה למה השומן מצטבר לנו דווקא שם

למה השומן מצטבר בבטן?

"תאי השומן נוצרים בגוף בעיקר בגיל הגדילה המואצת – עד גיל שנתיים ובמהלך גיל ההתבגרות.

מספר תאי השומן הסופי בגופו של אדם בריא ייקבע עד גיל ההתבגרות. תינוק בריא נולד עם כ-10 מיליון תאי שומן בגופו, ועד גיל 15 הוא צפוי להכפיל את מספר תאי השומן. ככל שמשקל הנער או הנערה יעלה, כך יתפתחו יותר תאי שומן.

"תאי שומן מצטברים באזורי גוף שונים בעיקר בהתאם למין, לגנטיקה, לגיל ואצל נשים גם בהתאם לסטטוס ההורמונלי.

"בנשים בגיל הפוריות ריכוז גבוה של תאי שומן יהיה באזור המותניים, הירכיים והישבן, מבנה שנקרא מראה אגס. בגיל המעבר, בעקבות הירידה ברמת האסטרוגן, מתפתחת בנשים השמנה באזור הבטן. בקרב הגברים ריכוז גבוה של תאי שומן מצוי בבטן, מה שנקרא מראה תפוח".

 

מהם הסיכונים בהצטברות שומן בבטן?

"ההשמנה הבטנית נחשבת לגורם סיכון למחלות כלי דם ולב, לפרופיל שומנים מופרע ולסוכרת מסוג 2. לאנשים עם השמנה כזו יש גם רמות מוגברות של אינסולין עם תנגודת של תאי הגוף לאפקט מוריד הסוכר של האינסולין.

"מספיקה כמות קטנה של שומן עודף באזור הבטן כדי להעלות את סיכון הבריאותי. יש אפשרות שגם אנשים רזים או כאלה שמשקל גופם תקין יסבלו משומן ויסצרלי עודף, מבלי שיהיו מודעים לכך, וזאת משום שמצבם יימצא תקין על פי המדדים המקובלים לאיתור השמנת יתר – משקל הגוף או אינדקס ההשמנה BMI. לכן להערכת כמות השומן הוויסצרלי יש חשיבות רבה, בפרט אצל אנשים שמשקל גופם נמוך או תקין".

 

האם יש תרגיל שיכול לעזור לי לחטב רק את אזור הבטן ולהיפטר מהשומנים העודפים באזור?

"הדרך לחטב את הגוף בכלל ואת הבטן בפרט היא באמצעות שילוב מושכל של תזונה נכונה ופעילות גופנית. אי-אפשר לכוון הורדת אחוזי שומן רק מהבטן, אבל במהלך תהליך הרזיה מבוקר ונכון השומן ירד מכל הגוף בצורה הרמונית. שינוי באחוזי השומן מחייב שילוב נכון בין אימונים ותזונה.

"בתהליך ההרזיה אנו מעוניינים במאזן קלורי שלילי קל, כלומר, הפחתה במקצת של הכמות הקלוריות היומית שאנו צורכים בתפריט על מנת לאפשר שריפת שומן ממאגרי השומן בגופנו. אסור להלחיץ את הגוף – חוסר קלורי דרסטי יוביל לפירוק השריר כ'מנגנון הגנה של הגוף'. שמירה על מסת השריר בגוף חשובה כיוון שהשריר צורך אנרגיה גדולה מרקמת השומן ובכך מעלה את רמת חילוף החומרים בגוף המוביל לשריפת הקלוריות.

"אפשר במסגרת תרגילי חיזוק ושיפור מסת השריר לתרגל גם תרגילי בטן. לבטן יש שלוש שכבות וחשוב לתרגל את שלושתן. את השכבות החיצוניות ניתן לראות על גוף חטוב, אבל רק אם אחוזי השומן נמוכים. המתאר הוא דמוי חפיסת שוקולד – אם נוריד את העטיפה נוכל לראות קוביות. אבל חשוב לא פחות לתרגל את שרירי הבטן הפנימיים יותר, רחב בטני. הם בעלי חשיבות באיסוף הבטן פנימה ובמתן תמיכה לחוליות הגב המותניות. חיזוק מומלץ במיוחד לנשים אחרי לידות נוכח העובדה שהשרירים מתארכים בזמן הריון ומאבדים את כושרם. האימון צריך להיות הדרגתי, מומלץ לא לחזור יותר מ-20 חזרות בכל סט ולעלות בהדרגה את מספר הסטים ואת רמת ההתנגדות.

"חשוב להוסיף פעילות אירובית, אשר מעלה את הדופק ברמה בינונית, על מנת לעודד שריפת קלוריות בעיקר משומן".

 

כיצד יועצי פעילות גופנית של מכבי יכולים לסייע?

"היועץ לפעילות גופנית יתאים תכנית אימון אישית המכוונת למטרה ספציפית זו. היועץ בונה תכנית אימון הכוללת פעילות אירובית מתאימה, תרגילים ספציפיים להעלאת מסת השריר של הגוף בכלל ולחיטוב שרירי הבטן בפרט, תוך מתן הסבר מקצועי והדגמה ספציפית.

"היועץ, בהיותו פיזיותרפיסט, יביא בחשבון את הרקע הרפואי, את הבעיות האורתופדיות, את הניסיון הספורטיבי של הנועץ ואת העדפותיו לתחום ספורט מסוים על מנת למנוע פציעות ספורט ולהבטיח הנאה מהעשייה, וכמובן התמדה בה.

"הייעוץ כולל מעקב לאורך תשעה חודשים אשר מבטיח התקדמות בתכנית והתמדה לשם השגת המטרה ושמירתה לאורך זמן: הפחתה במשקל הגוף ואחוזי השומן תוך כדי חיטוב הגוף, ובטווח הארוך אימוץ אורח חיים בריא ומניעת תחלואה".