אלכוהול בהריון – האם מותר לשתות יין בהריון?

זמן קריאה: 2 דקות
|
8 בספטמבר 2016

אישה בהריון מחזיקה כוס יין

בהיריון ומתלבטות אם מותר או אסור לכן לשתות אלכוהול? סיון פלג, דיאטנית קלינית לנשים בהיריון ולאחר לידה במכבי, מסבירה לנו הכל אודות הנושא.

שאלות ותשובות על שתיית אלכוהול בהיריון

למה בעצם אסור לשתות אלכוהול בהיריון?

למרות שהעובר מוגן היטב ברחם בזמן שהשלייה מהווה מחסום בררני לחומרים שונים, אלכוהול הוא לא אחד מהם: האלכוהול מסוגל לעבור את השלייה ולהיכנס אל זרם הדם המגיע אל העובר. השפעתו על העובר עלולה להיות הרסנית ולגרום לנזקים שונים: החל מלידת תינוק בעל היקף ראש קטן ועד לפגיעות פיזיות וקוגנטיביות חמורות ולא הפיכות.

אסור אפילו קצת?

בקצרה: לא. מאחר וגופה של כל אישה הוא שונה ועל כן גם קצב פירוק האלכוהול בגופה הוא שונה, אין לדעת מהי הכמות הבטוחה לצריכת האלכוהול עבור כל אישה בהיריון. על מנת להיות בטוחות שאינכן גורמות לנזק לעובר, רצוי להימנע לחלוטין מאלכוהול לכל תקופת ההיריון.

מה לעשות אם שתית לפני שידעת שאת בהיריון?

אין לנו אפשרות לשנות את העבר אך בהחלט נוכל להשפיע על העתיד. מרגע גילוי ההיריון הפסיקו לחלוטין צריכת אלכוהול והקפידו על ביצוע כל הבדיקות הנדרשות. חשוב לדעת כי ישנם רופאים הממליצים על הימנעות מאלכוהול גם בתקופת הניסיונות להיכנס להיריון על מנת לשלול את האפשרות שתשתו בשלבים מוקדמים של הריונכן, עוד לפני שידעתן עליו.

ומה לגבי אלכוהול בבישול?

מומלץ לוודא שכל האלכוהול התאדה במהלך הבישול. במידה ואכן זה מה שקרה – בהחלט ניתן לאכול מהתבשיל.
לא בטוחה? עדיף להימנע.

ובכל זאת, קצת חדשות טובות לסיום.

בניגוד לשלל הבעיות העלולות להתגלות במהלך ההיריון אשר עליהן אין לך בהכרח שליטה, בנושא האלכוהול השליטה בהחלט מצויה בידייך. מניעת מומים בעובר כתוצאה משתיית אלכוהול לא דורשת ביצוע בדיקות מסובכות או יקרות, אלא רק הימנעות משתיית האלכוהול למשך תקופת ההיריון.

שתהיה לידה קלה!

 

רוצות לדעת עוד? הצטרפו לעמוד שלנו, מכבי תזונה בפייסבוק ולמתחם עתיד בריא בבלוג!