האם לגיל יש ריח?

זמן קריאה: 2 דקות
|
26 בינואר 2014

1

האם יש "ריח מבוגר"? אחד החששות של אנשים עם התבגרותם הוא ש"ידבק" בהם ריח האופייני לאנשים מבוגרים. את הנושא הזה בדיוק בדק מחקר שעסק בהשפעת הגיל על ריח הגוף והממצאים שהעלה היו מעניינים ביותר.

למבוגרים יש אכן ריח אופייני, אך הוא אינו שלילי כמו שרבים חושבים. המחשבה הזו נובעת מדעות מסוימות שיש לנו על הזקנה. ביפן יש לריח הזה אפילו כינוי: קריישו (kareishu).

המחקר מצא שקבוצת הגיל שהוערכה כהכי "מסריחה" הייתה דווקא של גברים בגיל העמידה. נשים בגיל העמידה, אגב, נתפסו כמריחות הכי טוב.

מחקרים קודמים שנערכו בחיות מצאו כי ריחות גוף מעבירות מידע הנוגע לגיל החיה. מידע זה מסייע לחיות האחרות בבחירת בני זוג להזדווגות וכו'.

במהלך הניסוי נלקחו "דגימות ריח" מ-3 קבוצות גילאים שונות: 20-30, 45-55 ו-75-95.
כל קבוצה כזו כללה בין 12-16 גברים ונשים. כל משתתף בניסוי קיבל חולצה עם משטחים שתפקידם לספוח ריח תחת בית השחי, שעמה ישן במשך 5 ימים. לאחר מכן, נלקחו המשטחים, נגזרו ל-4 חלקים והונחו בצנצנות. בשלב הבא 41 צעירים בגילאי 20-30 הריחו את המשטחים והתבקשו להעריך לאיזו קבוצת גיל הם שייכים. בנוסף הם התבקשו לציין מה עוצמת הריח וכמה דוחה הריח בעיניהם.

מרבית המעריכים יכלו לזהות את הריח ה"זקן" במשטחים שהגיעו מקבוצת הגיל המבוגרת יותר, את קבוצות הגיל הצעירות הם זיהו פחות טוב. עם זאת, המעריכים לא סיווגו את ריח הגוף המבוגר כדוחה או לא נעים – כאמור גברים בגיל העמידה הורחו והוערכו כמסריחים ביותר ונשים בגיל העמידה כמריחות הכי טוב.

אחת המסקנות שעלו מהמחקר היא שריח הגוף של אדם משתנה לאורך חייו. ריחם של אנשים מבוגרים אינו פחות נעים ויש סיכוי שריח הלא נעים שנקשר לגיל המבוגר קשור בכלל בנושאים כמו היגיינה, הרגלי תזונה ומחלות שמגיעות עם הגיל. כולנו יודעים כמה טוב מריחים תינוקות אחרי מקלחת חמימה ולעומת זאת כולנו יודעים איך מריח תינוק לפני מקלחת או עם חיתול עמוס, כך שלהיגיינה תפקיד מרכזי בהשפעה על ריח הגוף. הקפדה עליה תשמור את ריח גופכם נעים בכל גיל!

http://www.webmd.com/brain/news/20120530/do-we-smell-our-age